Wielkie zmiany w Comarch Cracovii. Zapowiada się trudny sezon na stulecie sekcji

fot. Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl

Hokejową drużynę Cracovii opuściło latem wielu wartościowych zawodników. Z obecnym składem nie będzie faworytem do walki o czołowe miejsca.

Rok temu hokejowa ekipa Pasów przystępowała do rozgrywek z myślą o zdobyciu 13. mistrzostwa kraju. Sezon 2022/2023 okazał się jednak dużym rozczarowaniem. Podopieczni czeskiego trenera Rudolfa Rohaczka byli najlepsi w rundzie zasadniczej, ale po play-offach zakończyli zmagania dopiero na czwartym miejscu i drugi rok z rzędu nie zdobyli medalu. Nie poszło im także w Pucharze Polski i meczu o Superpuchar.

Cracovia zaciska pasa

Sekcja hokeja na lodzie jest prowadzona przez MKS Cracovia, czyli tę samą spółkę, która zarządza ekstraklasową drużyną piłkarzy. Oszczędności wprowadzone przez głównego udziałowca, grupę Comarch, mają wpływ na stan kadrowy obu flagowych zespołów. Pod koniec tego roku Pasy będą świętować stulecie obecności hokeja w strukturach klubu. Przypomina o tym napis zamieszczony na buliku tafli w hali przy ulicy Siedleckiego. Tak ważną rocznicę można byłoby uczcić sukcesem sportowym, ale o ten będzie bardzo trudno.

Fot. www.cracovia.pl
Fot. www.cracovia.pl

Poważne osłabienia

Trener Rohaczek, który 10 listopada rozpocznie 20. rok pracy w krakowskim klubie, ma do dyspozycji 13 nowych zawodników. Pozyskał bramkarza, pięciu obrońców i siedmiu napastników. Straty są dużo większe. Odeszło 19 osób, m.in. bramkarze Rok Stojanović i David Zabolotny oraz napastnicy Alan Łyszczarczyk, Patryk Wronka i Damian Kapica. Dwóch ostatnich wzmocniło Podhale Nowy Targ, które buduje mocny skład i po chudych latach znów ma grać o najwyższe cele.

– 20 sierpnia nastąpi pierwsza weryfikacja. To wystarczający czas, by ocenić, jak prezentują się zawodnicy. Zobaczymy, kto jeszcze będzie nam potrzebny – mówi Rohaczek pytany o kolejne transfery do klubu.

Z drużyną trenują juniorzy, ale zdaniem szkoleniowca, niektórzy bardzo słabo prezentują się pod względem fizycznym. – Muszą ciężko pracować i odpowiednio nastawić głowy, by załapać się do składu. Za darmo nic nie dostaną – podreśla.

Początek sezonu 8 września. 10 sierpnia pierwszy sparing

Zespół z Krakowa w ubiegłym tygodniu rozpoczął treningi na lodzie. W czwartek (10 sierpnia) o godzinie 18 czeka go pierwszy, wyjazdowy sparing z Re-Plast Unią Oświęcim. 15 sierpnia Pasy zagrają w Krakowie ze słowackim ekstraligowcem HK Poprad. Mecz rozpocznie się o godzinie 17 i będzie go mogło obejrzeć maksymalnie 299 kibiców (impreza niemasowa).

Przed startem rozgrywek Cracovia zaplanowała siedem spotkań kontrolnych. Pierwszy mecz o punkty rozegra u siebie 8 września z KH Energa Toruń.

W Tauron Hokej Lidze będzie rywalizować dziewięć zespołów. Runda zasadnicza zakończy się 27 lutego, faza play-off ruszy 1 i 2 marca. Mistrza Polski poznamy najpóźniej 14 kwietnia. Tytułu będzie bronił GKS Katowice, który był najlepszy w dwóch ostatnich sezonach.