Żywa pamięć o „najsilniejszym człowieku Krakowa”

Walka w czasie 30. edycji memoriału fot. Przemysław Wojewoda/KS Bieżanowianka
22 października w małej hali Tauron Areny Kraków odbędzie się 31. edycja Międzynarodowego Memoriału im. Władysława Bajorka w zapasach w stylu klasycznym. W ubiegłym roku klasyfikację drużynową wygrał organizujący turniej Klub Sportowy Bieżanowianka.
Początki memoriału sięgają 1973 roku, gdy zawody odbyły się w hali Wandy. W latach 90. memoriał był jedną z najbardziej prestiżowych imprez zapaśniczych w kraju i każdy, kto liczył się w tym sporcie, robił wszystko, by przyjechać do Krakowa. Maty zapaśnicze rozkładano nawet 125 metrów pod ziemią – w komorze „Warszawa” Kopalnie Soli Wieliczka. Imprezę reaktywowano w 2016 roku i od tego czasu za jej organizację odpowiada Klub Sportowy Bieżanowianka. 22 października po raz czwarty zagości w małej hali Tauron Areny Kraków.

W memoriale mogą uczestniczyć dzieci (rocznik 2011-2012, 10 kategorii wagowych), młodzicy (2008-2010, 10 kategorii wagowych) i kadeci (2005-2007, 10 kategorii wagowych). Organizatorzy chcą przede wszystkim popularyzować sport zapaśniczy wśród dzieci i młodzieży oraz uczcić pamięć Władysława Bajorka, pierwszego mistrza Polski w zapasach z Krakowa, który najdłużej związany był z Towarzystwem Sportowym Wisła Kraków.

„Najsilniejszy człowiek Krakowa”. Kim był Władysław Bajorek?

Władysław Bajorek urodził się w 1907 roku w Gorlicach, jednak życie związał z Krakowem, gdzie zmarł w 1973 roku (jest pochowany na Cmentarzu Rakowickim). W czasie bogatej kariery zdobył osiem złotych medali mistrzostw Polski w wadze średniej i półciężkiej. Trzykrotnie reprezentował Polskę w mistrzostwach Europy. Przed wojną reprezentował Wisłę, a później inne krakowskie kluby: Legię i Związkowca (Garbarnia). Po zakończeniu kariery zajął się pracą trenerską.

Nazywano go najsilniejszym człowiekiem Krakowa, a także najsilniejszym człowiekiem Wisły. W Polsce wygrał 230 z 247 stoczonych walk, a na arenie międzynarodowej 21 z 39.
.

30. Memoriał Bajorka. Bieżanowianka najlepsza

W jubileuszowym memoriale, który odbył się w 2021 roku (w 2020 odwołany z powodu pandemii koronawirusa) wzięło udział 164 młodych zawodników z Polski, Czech i Ukrainy. W klasyfikacji drużynowej wygrali przedstawiciele Klubu Sportowego Bieżanowianka (164 punkty). Drugie miejsce zajął Olimpijczyk Radom (143), a trzecie Olimp Janów Lubelski (74). 

O zapasach w Krakowie posłuchasz w podcaście Sport po krakosku".