Centrum sportowe na kampusie UJ coraz bliżej otwarcia. Uczelnia chce go jeszcze rozbudować [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Najpewniej do końca roku zakończy się budowa Uczelnianego Centrum Sportowo-Rekreacyjnego Uniwersytetu Jagiellońskiego na Ruczaju. Ma służyć przede wszystkim studentom, ale uczelnia nie mówi „nie” wynajmowi komercyjnemu, bo dostaje wiele zapytań od mieszkańców.

Budowa Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego zakończyła się w 2018 roku. W pierwszej kolejności powstały budynki dydaktyczne i badawcze. Uzupełnieniem bazy będzie centrum sportowe, którego budowa kończy się u zbiegu ulic Łojasiewicza, Poletkowej i Gronostajowej.

Miało być gotowe w pierwszej połowie tego roku, będzie kilka miesięcy później. – Warunki gruntowe, które okazały się bardziej wymagające niż pierwotnie oczekiwano, oraz czynnik inflacji przyczyniły się do wydłużenia procesu realizacji pewnych etapów robót – tłumaczył nam w styczniu Adam Koprowski z biura prasowego UJ, który nowego roku akademickiego został nowym rzecznikiem prasowym uczelni.

Ostateczny koszt inwestycji wzrósł z planowanych 26,6 mln zł do 33,7 mln zł. Około 30 proc. wydatków pokryła dotacja z rządu.

Fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl


Budynek i boiska

Obiekt odciąży Studium Wychowania Fizycznego i Sportu przy ulicy Piastowskiej oraz ułatwi naukę studentom, którzy nie będą musieli podróżować z kampusu w inną część miasta. W ramach inwestycji powstał dwukondygnacyjny budynek z siłownią, salami fitness, salą konferencyjną, szatniami oraz trybunami zewnętrznymi na 330 osób. Obok trwają ostatnie prace przy oświetlonych boiskach ze sztuczną nawierzchnią do piłki nożnej, rugby, koszykówki i siatkówki plażowej. Są także korty tenisowe, siłownia zewnętrzna oraz stoły do szachów i ping-ponga. 

– Centrum w pierwszej kolejności będzie slużyło studentom i potrzebom uczelni, jednak zależy nam na jego pełnym wykorzystaniu  mówi Koprowski.

Jeszcze hala

Władze UJ podkreślają, że w planach jest drugi etap inwestycji, w ramach którego powstałaby hala sportowa. Szacowany koszt jej budowy to 40 mln zł. – Myślę, że niestety sami, jako uniwersytet, po prostu nie udźwigniemy takiej inwestycji – mówiła „Gazecie Wyborczej” Monika Harpula, kanclerz uczelni. Zwracała uwagę na duży wzrost kosztów budowy, a także późniejszego utrzymania obiektu.

Adam Koprowski zastąpił na stanowisku rzecznika prasowego Adriana Ochalika. Były aktor i rzecznik Wisły Kraków nie żegna się z uczelnią. Został prezesem Stowarzyszenia Klub Sportowy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się między innymi poszukiwaniem sponsorów dla dwóch wyczynowych piłkarskich drużyn kobiet, które reprezentują UJ w rozgrywkach piłki nożnej trawiastej i futsalu.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki