Po 112 latach Cracovia w końcu ma swoją halę. Skorzystają z niej niepełnosprawni [ZDJĘCIA]

Otwarcie Hali 100-lecia KS Cracovia fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Jak przekonują projektanci i urzędnicy, jest jedyna w swoim rodzaju. Wykonana jest ze stali kortenowskiej, płyta boiska znajduje się cztery metry poniżej poziomu terenu. Na dachu znajduje się taras z widokiem na Kraków, który w około 75 procentach składa się z zielonej części, gdzie posadzonych jest 40 tysięcy roślin. W czwartek, po 26 miesiącach budowy, przy al. Focha 40 otwarta została Hala 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych.

– Dużo jeżdżę po Europie i tak pięknego obiektu jeszcze nie widziałem. Siedząc na trybunach można nie tylko oglądać zmagania zawodników, ale i zerknąć na Kopiec Kościuszki przez szklaną część elewacji – zachwyca się Radosław Zawrotniak, polski szpadzista związany z Cracovią, która po 112 latach działalności klubu doczekała się swojego obiektu.

Już w kolejny weekend w hali odbędą się pierwsze od ponad 20 lat w naszym mieście mistrzostwa Polski w szpadzie kobiet i mężczyzn.

Trybuny dla 800 widzów

Nowy obiekt jest wielofunkcyjny. Główna sala gier, znajdująca się cztery metry poniżej poziomu terenu i o wymiarach 44x26 metrów, umożliwia uprawianie większości dyscyplin halowych. Trybuny pomieszczą około 800 widzów – jest 638 stałych krzesełek, a 150 będzie można dostawić. Istnieje także możliwość wyznaczenia miejsc dla kilkudziesięciu osób na wózkach.

Zamontowany został monitoring, system nagłośnienia i oświetlenie o średnim natężeniu 950 luksów.

Obiekt posiada szatnie, siłownię, salę konferencyjną, punkt gastronomiczny i hotel z 17 pokojami. Na dachu znajduje się taras o powierzchni około 700 metrów kwadratowych. Pozostałe koło 2100 metrów kwadratowych zajmuje teren zielony obsadzony 40 tysiącami rozchodników.

Wokół hali wyznaczono 44 miejsca postojowe, w tym 16 dla osób niepełnosprawnych i dwa dla autokarów.

JAK PREZENUJE SIĘ OBIEKT? ZOBACZ ->>>

Błonia otoczone obiektami sportowymi

– Jadąc ostatnio wokół Błoń, pomyślałem sobie, że jeszcze parę lat temu wyglądały zupełnie inaczej. Dziś są obudowane obiektami sportowymi – mówi prezydent Jacek Majchrowski.

Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, który prowadził inwestycję, podkreśla, że hala nie rzuca się w oczy. – Jest tak pięknie wpasowana... Jestem przekonany, że będzie nagradzana. A te widoki z tarasu? Cudo! – mówi szef miejskiej jednostki.

Z myślą o sportowcach niepełnosprawnych

Koszt budowy wyniósł 45,5 miliona złotych, z czego 13 dało Ministerstwo Sportu i Turystyki. Hala ma służyć zawodnikom Klubu Sportowego Cracovia 1906 (nie jest związany ze spółką akcyjną prowadzącą drużyny piłkarską i hokejową, ale będzie również centrum przygotowań polskich paraolimpijczyków.

Dlatego, gdzie tylko można było, powstały ułatwienia dla niepełnosprawnych. Dzięki specjalnej, 220-metrowej pochylni, która zaczyna się niedaleko rzeki Rudawy, bez problemu dotrą także na taras. Inni mogą skorzystać z windy oraz schodów zewnętrznych i wewnętrznych.

– To historyczny moment. Marzenie wielu pokoleń biało-czerwonego klubu w końcu się ziściło – cieszył się Antoni Smoleń, prezes KS Cracovia 1906, który odebrał od prezydenta symboliczne klucze do hali.

Klub został operatorem obiektu i będzie odpowiedzialny za jego utrzymanie.

Projekt hali przygotowali pracownicy z Biura Projektów Lewicki Łatak. Wykonawcą była firma Skanska.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne