PŚ w slalomie kajakowym wraca po trzech latach

fot. Mateusz Chwajoł/Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Ponad 300 zawodników z zagranicy i czołowi kajakarze Polscy wystąpią od 29 czerwca do 1 lipca w Pucharze Świata w slalomie kajakowym na krakowskim torze Kolna. To wciąż jeden z najlepszych tego typu obiektów na świecie.

W tym roku odbędą się cztery edycje kwalifikacyjne i finał PŚ. Rywalizacja rozpocznie się 22–24 czerwca w Liptowskim Mikulaszu na Słowacji, a tydzień później najlepsi kajakarze przyjadą do Krakowa.

Zjedzie się cały świat

Impreza tej rangi na torze Kolna po raz pierwszy została rozegrana w 2015 roku. – Teraz wraca, choć nie było łatwo, bo trzeba sobie dobrze radzić w dyplomacji sportowej – podkreśla Tadeusz Wróblewski, prezes Polskiego Związku Kajakowego.

Zdradził, że bardzo ceni sobie współpracę z miastem i Zarządem Infrastruktury Sportowej w Krakowie. – Jesteście dla nas bardzo ważnym ośrodkiem. Mamy ciekawe plany na przyszłość, ale na razie nie mogę wiele zdradzić. Marzy nam się kolejny tor na terenie Krakowa – uchylił rąbka tajemnicy.

Szef Krakowskiego Klubu Kajakowego, Zbigniew Miązek poinformował, że na przełomie czerwca i lipca na pięknie położonym torze zobaczymy ponad 300 zawodników z 30 krajów. – Po raz pierwszy przyjadą reprezentanci Argentyny, Indii i Turcji. Po zainteresowaniu widać, że nasz obiekt jest ciekawy – mówi Miązek.

Powstał dzięki olimpijczykom

Tor przy ośrodku Kolna działa od 2003 roku. Ciekawa jest historia jego powstania. Były prezydent Krakowa Andrzej Gołaś (rządził miastem do 2002 roku) obiecał działaczom jego budowę pod jednym warunkiem: olimpijczycy mieli przywieźć medal z igrzysk w Sydney. O inwestycji przesądził więc srebrny krążek dwójki Michał Staniszewski/Krzysztof Kołomański. Koszt inwestycji wyniósł 16 mln zł. 10 mln zł pochodziło od Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu.

Razem z kanałami doprowadzającymi wodę tor ma długość 600 metrów, szerokość 12–14 metrów i głębokość 1,45 metra.

– Nie ma piękniejszego miejsca w Krakowie. Tor jest świetnie położony i dobrze wyposażony, bo obok jest hotel, basen i sala gimnastyczna. Zaczynaliśmy od mistrzostw akademickich, potem zawody miały coraz wyższą rangę – podkreśla Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

W drugiej połowie maja na Kolnej rozegrane zostały mistrzostwa Polski seniorów. Tydzień przed PŚ odbędą się zawody o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa, a pod koniec września o Puchar Nadziei Olimpijskich.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Piłka nożna

Sporty halowe

Infrastruktura

Fitness i zdrowie

Bieganie

Inne