To już tradycja. Kraków gospodarzem wielkich imprez sportowych

fot. Mateusz Chwajoł / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie i Szymon Gruchalski / Tour de Pologne

W 2022 roku stolica Małopolski ponownie gości wydarzenia sportowe najwyższej rangi. Wyjątkowy pod tym względem jest sierpień, kiedy w niespełna trzy tygodnie będziemy się emocjonować ostatecznymi rozstrzygnięciami w 79. Tour de Pologne i imprezami siatkarskimi: PreZero Grand Prix PLS i XIX Memoriałem Huberta Jerzego Wagnera.


Nie umilkły jeszcze echa po wyjątkowym i głośnym na cały świat charytatywnym meczu „Iga Świątek i Przyjaciele dla Ukrainy” w TAURON Arenie Kraków, a nasze miasto już przygotowuje się do podjęcia najlepszych sportowców reprezentujących inne dyscypliny. Trzy imprezy zaplanowane w sierpniu: przy Błoniach Krakowskich, w kompleksie sportowym KS Wanda i w TAURON Arenie Kraków dają możliwość spędzenia wyjątkowego czasu mieszkańcom i turystom, którzy licznie odwiedzają stolicę Małopolski.

Piętnaście lat owocnej współpracy z Tour de Pologne

Kolarze z 23 ekip, w tym reprezentacja Polski, od 30 lipca rywalizują w 79. Tour de Pologne, którego mottem przewodnim jest hasło„Wyścig dla pokoju” – jako forma wsparcia dla narodu ukraińskiego, a także sposób na przekazanie wartości braterstwa i pokoju.

W tym roku peleton ma do pokonania ponad 1200 km podzielonych na siedem etapów. Ostatni akord narodowego wyścigu, wchodzącego w skład prestiżowego UCI World Tour, wybrzmi 5 sierpnia w Krakowie. To w naszym mieście, przy Błoniach Krakowskich, poznamy nie tylko zwycięzcę etapowego, ale i triumfatora 79. edycji imprezy i najlepszych kolarzy w poszczególnych klasyfikacjach. 5 sierpnia peleton ruszy spod siedziby firmy Valsir w Skawinie. Do Krakowa kolarze dotrą po pokonaniu niespełna 180 km i zakończą zmagania trzema pięciokilometrowymi rundami (al. Focha, al. Mickiewicza, ul. Reymonta, ul. Piastowska, ul. Królowej Jadwigi, al. Focha).


Peleton Tour de Pologne na ulicach Krakowa. Fot. Szymon Gruchalski / Tour de Pologne
Peleton Tour de Pologne na ulicach Krakowa. Fot. Szymon Gruchalski / Tour de Pologne

Kraków jest bardzo ważnym punktem na mapie Tour de Pologne nieprzerwanie od piętnastu lat. Czesław Lang powtarza, że stolica Małopolski jest dla Tour de Pologne niczym Paryż dla Tour de France. Owocna współpraca rozpoczęła się w 2008 roku. Do 2016 Kraków był gospodarzem ostatniego etapu i zakończenia wyścigu. W latach 2017-2019 miastem, gdzie rozpoczynała się rywalizacja, a od 2020 wyścig podobnie kończy się pod Wawelem.

Tour de Pologne to najlepsi kolarze na świecie (w tym roku na polskich drogach rywalizuje m.in. mistrz olimpijski z Tokio Richard Carapaz z grupy Ineos Grenadiers), ogromne emocje, które przyciągają setki tysięcy Polaków na trasy, i wspaniała promocja Polski.

– Pokazujemy jak nasz kraj się zmienia, jak poprawiają się drogi, jakie mamy hotele. Tour de Pologne to nasza wizytówka na świat. Tegoroczna rywalizacja najlepszych kolarzy świata będzie pokazywana w ponad 100 krajach – podkreśla Czesław Lang, dyrektor Tour de Pologne.

Widowiskowa i atrakcyjna formuła na piasku


PreZero Grand Prix PLS. Fot. Mateusz Chwajoł / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
PreZero Grand Prix PLS. Fot. Mateusz Chwajoł / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Po raz trzeci Krakowowi jako sprawdzonemu gospodarzowi imprez siatkarskich zaufały władze Polskiej Ligi Siatkówki i powierzyły współorganizację PreZero Grand Prix PLS. Od 11 do 14 sierpnia mieszkańcom stolicy Małopolski zaprezentują się męskie drużyny PlusLigi, które zagrają w nietypowej, czteroosobowej odmianie siatkówki plażowej. Spotkania będą się odbywały na boiskach w kompleksie sportowym KS Wanda przy ul. Bulwarowej 39, tuż obok pięknego Zalewu Nowohuckiego. Wstęp na turniej i do strefy kibica będzie bezpłatny.

– Turniej jest okazją do podziwiania na żywo czołowych zawodników, do tego rywalizujących inaczej niż podczas sezonu ligowego – w niezwykle widowiskowej i atrakcyjnej formule na piasku. Z radością gościmy też barwne kluby kibica z całego kraju, których liczni przedstawiciele gorąco dopingują swoje drużyny w zmaganiach o prestiż i cenne nagrody – mówi Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Spotkanie z mistrzami świata pod wodzą nowego trenera

Od kiedy w 2014 roku przy ul. Lema zaczęła funkcjonować największa hala widowiskowo-sportowa w Polsce – TAURON Arena Kraków – miasto może być współgospodarzem wielu imprez sportowych. Szczególnie często jest to siatkówka na najwyższym poziomie, czyli zawody w randze mistrzostw Europy i świata. U nas gości także najlepszy na świecie turniej towarzyski z udziałem reprezentacji narodowych – Memoriał Huberta Jerzego Wagnera. W tym roku odbędzie się już po raz dziewiętnasty, w tym po raz siódmy w Krakowie, od 18 do 20 sierpnia.

Reprezentacja Polski, która przygotowuje się do obrony tytułu mistrzów świata, zmierzy się w Krakowie z klasowymi rywalami. Do Polski przylecą kadry brązowych medalistów igrzysk olimpijskich – Argentyny, a także Iranu i Serbii. Serbskiego trenera Nikolę Grbicia, który już trzykrotnie stawał na podium Memoriału, czeka debiut przed krakowską publicznością w roli selekcjonera biało-czerwonych.


Memoriał Wagnera w TAURON Arenie Kraków. Fot. Mateusz Chwajoł / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Memoriał Wagnera w TAURON Arenie Kraków. Fot. Mateusz Chwajoł / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

– Podczas ubiegłorocznej edycji Memoriału widzowie mieli możliwość podziwiania na żywo biało-czerwonych po raz pierwszy po blisko dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa. Potem reprezentanci Polski nie ukrywali wdzięczności za wsparcie i wspaniały doping kibiców, którzy licznie odwiedzali krakowską halę w trakcie spotkań w ramach CEV EuroVolley Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2021. Cieszymy się, że mieszkańcy i goście naszego miasta znów będą mogli spotkać się z mistrzami świata i dodać im skrzydeł przed wielkim wyzwaniem, jakim jest próba kolejnej obrony tytułu – podkreśla Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Wiele wskazuje też na to, że w TAURON Arenie Kraków zobaczymy także przyjmującego Tomasza Fornala, który świetnie radził sobie w ostatniej edycji Ligi Narodów siatkarzy, zakończonej dla naszej kadry brązowymi medalami. Tomasz Fornal urodził się w Krakowie i jest synem Marka Fornala, byłego reprezentanta kraju i zawodnika Hutnika, z którym wywalczył m.in. dwa mistrzostwa Polski. 25-letni Tomasz przygodę z siatkówką zaczął w Szkole Podstawowej nr 155, a potem kontynuował ją w Gimnazjum nr 46. Trenował w UKS 22 Kraków, Hutniku Dobry Wynik Kraków, a potem ruszył w Polskę: do Skry Bełchatów i SMS PZPS Spała. Grał także w Czarnych Radom, a od 2019 roku reprezentuje Jastrzębski Węgiel, z którym sięgał po mistrzostwo (2021 rok) i wicemistrzostwo Polski (2022).

 


comments powered by Disqus