4 Nations Cup. Namiastka mundialowych emocji, pięć bramek wychowanka Kusego Kraków dla kadry szczypiornistów [ZDJĘCIA]

Arkadiusz Moryto urodził się w Krakowie i tu rozpoczynał przygodę z piłką ręczną fot. Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl

Przygotowująca się do styczniowych mistrzostw świata reprezentacja Polski w piłce ręcznej przegrała w Krakowie pierwszy mecz towarzyskiego turnieju 4 Nations Cup. Lepsza od biało-czerwonych była Tunezja, która zwyciężyła w Tauron Arenie 32:31.

W Tauron Arenie było czuć, że to dopiero przedsmak sportowego święta, które w Polsce i Szwecji będzie trwało od 11 do 29 stycznia. Na trybunach zasiadło prawie 2,5 tysiąca widzów, którzy w większości kibicowali gospodarzom, ale dość liczna grupa Tunezyjczyków potrafiła zaakcentować swoją obecność. Także postawa zawodników potwierdzała, że to tylko sparing, dlatego nie było przesadnie dużo walki.

Mecz pod kontrolą rywali

Biało-czerwoni od początku musieli gonić wynik. W pierwszych minutach dotrzymywali rywalom kroku dzięki skuteczności pochodzącego z naszego miasta skrzydłowego Arkadiusza Moryty. Wychowanek Kusego Kraków, gracz Łomży Industria Kielce pewnie wykonał cztery rzuty karne. Bramkarz zatrzymał go dopiero w piątej próbie (przy prowadzeniu Tunezji 16:10), gdy na siódmy metr podszedł prosto z ławki.

Do przerwy Tunezja prowadziła 18:14, dobrze zaczęła też drugą część i powiększyła przewagę do pięciu bramek (15:20). Zespół Patryka Rombla powoli odrabiał stratę, by w 50. minucie dogonić czwartą drużynę Afryki po rzutach Przemysława Krajewskiego i Moryty (26:26). Niestety, wynik szybko wrócił do normy, bo Tunezyjczycy odpowiedzili trzema bramkami z rzędu i nie dali sobie odebrać wygranej, choć w końcówce Polacy znów się do nich zbliżyli. Końcowy rezultat to 32:31 dla gości.

W pierwszym środowym meczu Korea Południowa pokonała 28:22 Brazylię. W czwartek czekają nas spotkania Tunezja-Brazylia (godzina 15.30) i Polska-Korea Południowa (godzina 18). W piątek zakończenie rywalizacji: Tunezja podejmie Koreę (godzina 15.30), a Polska Brazylię (godzina 18).

Próba przed mistrzostwami świata

Tegoroczny 4 Nations Cup jest elementem przygotowań do 28. mistrzostw świata w piłce ręcznej. Między 12 a 21 stycznia w krakowskiej hali zostanie rozegranych łącznie 21 meczów fazy wstępnej grup A i F oraz grupy I rundy zasadniczej, w której mamy szansę oglądać reprezentację Polski. Biało-czerwoni zaczną turniej w grupie B i pierwsze spotkania czekają ich w Katowicach.

Na mecze MŚ w polskich miastach sprzedano  dotąd 75 tysięcy biletów, z czego 25 tysięcy do Tauron Areny Kraków. Organizatorzy spodziewają się sporej grupy Norwegów, a później Polaków, którzy mogą wypełnić największy tego typu obiekt w kraju, który może pomieścić 15 tysięcy widzów.

Polska – Tunezja 31:32 (14:18)