700 metrów tarasu, 1000 fasady szklanej. Za rok otwarcie hali Cracovii

Budowa hali 100-lecia KS Cracovia fot. Sebastian Dudek, Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Do końca roku mają być zakończone wszystkie roboty budowlane przy Hali 100-lecia KS Cracovia (al. Focha). – W kwietniu 2018 roku obiekt będzie do dyspozycji. Szukamy operatora, KS Cracovia przedstawił już biznesplan – informuje Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej.

Na taras windami lub pochylnią

Budowa hali sportowej rozpoczęła się w styczniu 2016 roku. Projekt został wykonany osiem lat wcześniej, więc niezbędne były zmiany. – Dostosowaliśmy go do norm cieplnych. Doposażyliśmy go o instalacje niskoprądowe, klimatyzację i inne systemy – tłumaczy Łukasz Sokołowski, kierownik budowy z firmy Skanska.

Obiekt ma służyć niepełnosprawnym – nie tylko kibicom, ale przede wszystkim zawodnikom. 10 milionów złotych dotacji, czyli około 25% kosztów inwestycji, pochodzi z ministerstwa sportu. Obok krakowian będą mogli ćwiczyć polscy paraolimpijczycy, możliwe będzie również uprawianie koszykówki na wózkach. – Po otwarciu działała tam będzie mała gastronomia i hotel z 17 pokojami. Cztery z nich będą przystosowane dla gości niepełnosprawnych – informuje Sokołowski.

Ze względu na warunki wysokości zabudowy, płyta boiska będzie znajdować się 3,5 metra pod poziomem terenu. Poza kopalniami w Bochni i Wieliczce, to prawdopodobnie najgłębiej posadzone boisko hali sportowej w Polsce. Sala gier będzie mieć wymiary 44 na 26 metrów, a wydarzenia w niej organizowane będzie mogło śledzić do tysiąca osób.

– W piwnicy znajdą się szatnie, sala konferencyjna, siłownia i pomieszczenia techniczne – wylicza kierownik budowy.

Płyta poniżej poziomu terenu to nie jedyny ciekawy element inwestycji. Właśnie montowana jest szklana fasada o powierzchni 1000 metrów kwadratowych. Reszta elewacji zostanie wykonana ze stali kortenowskiej. To stal o specjalnym składzie chemicznym, na której po wystawieniu na działanie powierzchnia i deszczu samoczynnie pojawi się powłoka ochronna przypominająca rdzę. Tak zwane „dojrzewanie” materiału może trwać do trzech lat. Kolorystyka pomieszczeń nawiąże do rudej elewacji, standard wykończenia będzie industrialny, z betonem wybarwionym na rudo i żywicą na posadzkach.

Z tarasu na górze hali (o powierzchni około 700 metrów kwadratowych) będzie można podziwiać panoramę miasta. Połowa będzie zielona, nieużytkowa. Dostaniemy się tam dwoma windami lub specjalną 220-metrową pochylnią, która będzie się zaczynać niedaleko rzeki Rudawy. – To duże ułatwienie dla niepełnosprawnych, którzy bezpośrednio z parkingu będą mogły tam wyjechać – podkreśla Łukasz Sokołowski.

Rozmowy z przyszłym operatorem

Przy obiekcie będzie około 160 miejsc parkingowych (80 dotąd mniej więcej połowę powierzchni działki. Pozostały hektar będą stanowić tereny zielone.

Hala ma być oddana do użytku do 30 kwietnia przyszłego roku. – Roboty budowlane chcemy skończyć do końca 2017, by mieć czas na wykończenie i otrzymanie pozwoleń. Prowadzimy rozmowy dotyczące operatora. Chce nim być KS Cracovia 1906 [nie mylić z MKS Cracovia SA – przyp. red.], który przedstawił wstępny biznesplan. Zobaczymy czy będą w stanie sami utrzymać obiekt, czy potrzebne będzie konsorcjum – mówi Krzysztof Kowal, dyrektor ZIS.