8 października dwa biegi. Zmieniona trasa półmaratonu i zbieranie puzzli w rywalizacji na 5 km

W tym roku uczestników półmaratonu nie zobaczymy m.in. na remontowanym moście Dębnickim fot. Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl
W drugą niedzielę października odbędzie się 9. Cracovia Półmaraton Królewski, którego trasa uległa sporej modyfikacji ze względu na remont ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej. W głównej imprezie będzie mogło wystartować osiem tysięcy osób, a w towarzyszącej – „Piątkce dla krakowskiego sportu” – półtora tysiąca. Dzień wcześniej odbędą się wydarzenia biegowe dla dzieci.

6 września w południe na liście zapisanych do startu w półmaratonie było 7,4 tys. biegaczek i biegaczy. Ponad 6,8 tys. opłaciło swój udział w najmłodszej i najlepszej pod względem frekwencji imprezie organizowanej przez Zarząd Infrastruktury Sportowej, wchodzącej w skład Królewskiej Triady Biegowej (razem z wiosennym maratonem i zaplanowanym na 25 września Biegiem Trzech Kopców). 

Tauron Arena Kraków znów bazą biegu

Do 31 sierpnia obowiązywała niższa opłata startowa. Od 1 września wzrosła o 20 złotych, do 170. Zgłoszenia uczestników są przyjmowane w internecie do 26 września lub wyczerpania limitu ośmiu tysięcy osób. Jeżeli zostaną wolne miejsca, będzie można się zapisać 6 i 7 października w biurze zawodów w Tauron Arenie Kraków.

Hala widowiskowo-sportowa w Czyżynach ponownie będzie bazą imprezy. 8 października o godzinie 10 biegacze wyruszą na trasę sprzed obiektu, na ulicy Lema. Po pokonaniu 21 kilometrów i 97,5 metra będą finiszować w blasku świateł na płycie Tauron Areny.

Kraków. Trasa półmaratonu 2023

Organizatorzy znacząco zmienili przebieg trasy 9. Cracovia Półmaratonu Królewskiego. Ze względu na trwający remonty (most Dębnicki, ulice Kościuszki i Zwierzyniecka) nie zobaczymy biegaczy na ulicy Konopnickiej, alei Krasińskiego i wokół Błoń. Porównanie trasy z 2022 i 2023 roku na poniższych grafikach.Trasa półmaratonu w 2023 roku
Trasa półmaratonu w 2023 roku

15-lecie krakowskiego ZIS. Bieg na krótszym dystansie

Od kilku lat rywalizacji półmaratończyków towarzyszy bieg na pięć kilometrów. Jego nazwa jest zależna od przypadającej na dany rok ważnej rocznicy lub zbliżającego się wydarzenia. Gdy wydarzenie było organizowane po raz pierwszy w 2017 roku, przypominano o dwusetnej rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki („5 dla Kościuszki”). Poprzedniej jesieni promowano zbliżające się III Igrzyska Europejskie („Biegiem do igrzysk”).

Za kilka tygodni na sportowo zostaną zainaugurowane obchody 15-lecia działalności Zarządu Infrastruktury Sportowej, miejskiej jednostki odpowiedzialnej za utrzymanie i budowę obiektów oraz organizowanie i współorganizowanie imprez sportowych. Uczestnicy „Piątki dla krakowskiego sportu” wyruszą na trasę z tej samej linii startu co półmaratończycy i tak jak oni będą finiszować wewnątrz hali.

Ustalono limit 1,5 tys. miejsc, 6 września w południe na liście zapisanych było 540 osób (470 opłaciło udział). Opłata startowa wynosi 70 złotych przy rejestracji internetowej do 26 września (lub jej wcześniejszego zakończenia) i 110 złotych w biurze zawodów (6-7 października, w przypadku wolnych miejsc).

W biegu mogą wystartować osoby od 13. roku życia. Dla młodych biegaczy przygotowana została dodatkowa klasyfikacja „Połącz puzzle, zgarnij nagrodę”. W zabawie polegającej na zbieraniu podczas biegu pięciu elementów układanki dotyczącej sportu w Krakowie i związanej z nim działalności ZIS mogą wziąć udział najmłodsi uczestnicy w wieku od 13 do 18 lat, którzy będą mieli szansę na zdobycie dodatkowych nagród rzeczowych. 

Mini Melts Kraków Run

7 października, w sobotę poprzedzającą niedzielę półmaratońską, zaplanowane zostały wydarzenia sportowe dla dwóch tysięcy dzieci, w tym roku pod nazwą Mini Melts Kraków Run. W zawodach mogą wziąć udział dzieci od 3. do 13. roku życia (roczniki 2010-2020), dla których przygotowanych zostanie pięć kategorii wiekowych i dystansów (od 50 do 250 metrów. Opłata startowa do 26 września (rejestracja internetowa) to 20 złotych, a 6 października w biurze zawodów 30 złotych. 

Podczas biegu nie będzie dokonywany pomiar czasu i nie będą prowadzone klasyfikacje. Najważniejsze mają być dobra zabawa i rozwijanie sportowej pasji.