Adam Małysz skoczył na Politechnikę. Związek i uczelnia łączą siły

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kierowany przez dawnego mistrza Polski Związek Narciarski i Politechnika Krakowska będą współpracowały dla rozwoju polskich sportów zimowych.

Adam Małysz był we wtorek 5 marca w wyjątkowo dobrym humorze. Dwa dni wcześniej w fińskim Lahti Aleksander Zniszczoł zajął trzecie miejsce w zawodach Pucharu Świata na obiekcie o rozmiarze 130 metrów. Było to pierwsze podium 30-latka w zawodach tej rangi i najlepszy wynik polskich reprezentantów w tym sezonie. Biało-czerwoni tej zimy nie skaczą dobrze – najwyżej sklasyfikowany Zniszczoł zajmuje dopiero 22. miejsce z 336 punktami na koncie.

Współpraca PK i PZN. Na początek skoki narciarskie

Fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl


By polskie narciarstwo mogło się rozwijać, mający siedzibę w naszym mieście PZN połączył siły z Politechniką Krakowską. Współpraca związku i uczelni służyć będzie wsparciu szkolenia seniorskich i młodzieżowych reprezentacji Polski, na początek kadr skoczków narciarskich. Bazą do wspólnych działań będzie m.in. infrastruktura otwartego na początku 2024 roku Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej z unikatowymi narzędziami do badań z zakresu inżynierii wiatrowej. Wiatr i związane z nim wyzwania to jedno z kilku wspólnych zainteresowań badawczych naukowców PK i specjalistów ze sztabów trenerskich PZN.

– Od kilkudziesięciu lat nasi naukowcy, pod kierunkiem prof. Andrzeja Flagi, twórcy polskiej szkoły inżynierii wiatrowej i aerodynamiki budowli, badają charakterystykę wiatru. Z jednej strony jego potencjalnie destrukcyjną siłę, którą – dla bezpieczeństwa ludzi i budowli – inżynierowie muszą okiełznać. Z drugiej strony ogromny potencjał tego żywiołu jako czystego źródła energii. Cieszymy się, że teraz – wiedzą i kompetencjami zespołu badawczego Laboratorium Inżynierii Wiatrowej oraz ogromnym potencjałem nowego Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej – Politechnika Krakowska wesprze polskich sportowców. Mamy nadzieję, że przyczynimy się tak do ich medalowych sukcesów, może nawet olimpijskiego formatu – mówił prof. PK Tomasz Kapecki, prorektor ds. ogólnych.

Technologiczny wyścig w świecie sportu

Prezes związku podkreslił, że tylko z naukowym wsparciem można dziś osiągać sukcesy sportowe na światowym poziomie. W dyscyplinach zimowych od lat trwa technologiczny wyścig zbrojeń. – W przypadku potęg – takich jak Niemcy czy Austria  – na sukcesy pracują nie tylko sztaby trenerskie i zawodnicy, ale wręcz całe instytuty badawcze naukowców, wspierane z budżetów państw. W Polsce taki system dopiero stwarzamy, przekonujemy do niego. W ramach Polskiego Związku Narciarskiego powołaliśmy w ubiegłym roku Centrum Innowacji, za jego pośrednictwem budujemy sieć współpracy m.in. z uczelniami, Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz instytutami badawczymi. Politechnika Krakowska wnosi do niej unikatowe doświadczenia swoich naukowców i niesamowite narzędzia badawcze. Pól do wspólnego zgłębiania mamy naprawdę wiele, nie tylko w skokach narciarskich, ale też narciarstwie i snowboardzie – zaznczył Małysz.

Zbadają wybicie z progu skoczni

W przypadku skoków narciarskich badania obejmą m.in. kolejne fazy skoku narciarskiego – od startu, przez odbicie z progu skoczni, lot z obciążeniami, lądowanie. – Planujemy m.in oddawanie sportowców obciążeniom wynikającym z napływającego powietrza w różnym zakresie prędkości, analizowanie warunków opływu powietrza wokół sylwetek narciarzy i skoczków, przeprowadzenie pomiarów kluczowych parametrów związanych z odbiciem (tzw. symetria odbicia), rejestracja sylwetki w zmieniających się warunkach, testowanie i dobór geometrii odzieży oraz elementów sprzętu m.in. nart, butów, kombinezonów, kasków, gogli , także analizy smarów stosowanych w różnych warunkach pogodowych – zdradza dr inż. arch. Łukasz Flaga, członek zespołu badawczego.

Politechnika i PZN pracują już nad  pierwszym wspólnym projektem naukowym, w ramach którego planują stworzyć stanowiska do badania wybicia z progu skoczni oraz do badań oporu aerodynamicznego pozycji sportowca. Naukowcy opracują w jego ramach metodykę pomiarów, zaprojektują eksperymentalne stanowisko do badań, które symulować będzie rzeczywiste warunki panujące w naturze, przeprowadzą jego kalibrację oraz automatyzację procesów szkoleniowych. Wyniki badań, testów, treningów i analiz umożliwią trenerom i zawodnikom doskonalenie umiejętności technicznych w najbardziej szczegółowych zakresach, pozwolą również testować i wprowadzać innowacje do treningu zawodników i sprzętu, z którego korzystają.