Basen przy Eisenberga. Odwołanie oddalone

Wizualizacja nowego centrum sportowego fot. Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Zarząd Infrastruktury Sportowej nie musi jeszcze raz przeglądać ofert na budowę basenu przy ulicy Eisenberga na Grzegórzkach i może podpisać umowę z Chemobudową. Krajowa Izba Odwoławcza uznała wprawdzie, że przegrane konsurcjum powinno otrzymać dodatkowe punkty za jedno z ocenianych kryteriów, ale ich dodanie nie zmieniłoby ostatecznego rozstrzygnięcia. Odwołanie zostało więc oddalone.

ZIS wybrał wykonawcę w trzecim przetargu. Wygrała krakowska Chemobudowa, która zaoferowała 55 milionów 870 tysięcy złotych. Druga oferta polsko-hiszpańskiego konsorcjum Balzola Polska z Warszawy (lider) oraz Construcciones y Promociones Balzola z Bilbao była prawie dwa miliony złotych niższa, ale otrzymała mniej punktów w kryterium obejmujących doświadczenie zawodowe kierownika budowy i kierowników robót branżowych. I właśnie z tą ceną (Chembudowa dostała 20 punktów, Balzola 0) nie zgodziła się Balzola, która skierowała sprawę do Krajowej Izby Odwoławczej.

„Kontrowersyjne opinie”

– KIO przyznała, że za kierownika budowy powinniśmy otrzymać punkty. Nasze odwołanie zostało jednak oddalone, bo ten fakt nie ma wpływu na ostateczne rozstrzygnięcie – usłyszeliśmy w Balzola Polska.

W polemice do artykułu „Dziennika Polskiego” o tej inwestycji, Krzysztof Kowal, dyrektor jednostki napisał między innymi, że polsko-hiszpańskie konsorcjum „realizując szereg kontraktуw na terenie Polski, zbiera kontrowersyjne opinie”. Nie podał jednak żadnych przykładów.

Basen Polfy, znany również jako Ośrodek Sportu Krakowianka działał od lat 70. i był jednym z najpopularniejszych miejsc do letniego wypoczynku. Z roku na rok popadał w coraz większą ruinę i w 2009 został zamknięty.

Na początku miasto próbowało przywrócić mu blask, szukając inwestora w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, ale dwa podejścia zakończyły się fiaskiem.

Co ma powstać?

W pierwszym etapie mają powstać dwa budynki o długości 137 metrów. W jednym z nich znajdzie się kryta pływalnia z dwoma nieckami (25 na 16 i 16 na 5 metrów), brodzik dla dzieci i wanna z hydromasażem, foyer, kasa, szatnia, sanitariaty, sklep, a także pokoje dla trenerów i ratowników.

Na pierwszym piętrze przewidziano strefę wellness z łaźnią turecką (hammam), grotą solną, czterema saunami (parowa, ziołowa i dwie fińskie), ścieżką sensoryczną, strefą wypoczynku i zapleczem szatniowym. Znajdzie się tam także recepcja, gabinet kosmetyczny i biuro.

Drugi z budynków będzie miał trzy kondygnacje naziemne. Na dole znajdzie się otwarty parking, wyżej siłownia i sale fitness, a na samej górze poddasze użytkowe.

W drugim etapie przy Eisenberga ma powstać kompleks z basenem odkrytym.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki