W Krakowie mieszka sporo obcokrajowców, którzy w większości przyjechali tu do pracy. Niektórzy z nich w wolnym czasie grają w piłkę w klubach z niższych lig.
Do każdego klubu bez względu na klasę rozgrywkową może być potwierdzona i uprawniona dowolna liczba cudzoziemców Unii Europejskiej. Uprawnienie do gry drugiego i każdego kolejnego następuje dopiero po przedstawieniu przez klub dokumentów zaświadczających legalizację pobytu zawodnika w Polsce i otrzymanie przez niego zezwolenia na pracę. Status gry obywateli Ukrainy jest uzależniony od uchwał Zarządu PZPN.
Obcokrajowcy w niższych ligach
W meczach mistrzowskich od IV ligi do klasy C oraz Pucharze Polski na szczeblu Małopolskiego Związku Piłki Nożnej może występować na boisku jeden cudzoziemiec z Unii Europejskiej. Możliwy jest także jednoczesny występ drugiego zawodnika z kontraktem profesjonalnym po dostarczeniu kompletu dokumentów i uiszczeniu opłaty na rzecz podokręgu, do którego należy klub. W IV, V lidze i klasie okręgowej to wydatek 2000 złotych, w klasach A, B i C – 1000 złotych, a w IV i V lidze kobiet – 500 złotych.
Zmieniają kluby
MZPN co jakiś czas informuje o wnioskach klubów i decyzjach wydziału gier. Ostatnio Pogoń Skotniki (V liga zachodnia) zgłosiła, że w jej drużynie nadal będzie grał 21-letni Munyaradzi Mwakanya z Zimbabwe. Rok temu mówił na łamach www.newsday.co.zw, że jego celem jest przebicie się do ekstraklasy. W Zimbabwe urodził się także Perishon Prince Ngezimani (21 lat), który w poprzednim sezonie reprezentował KS Olkusz, a teraz dostał angaż w Płomieniu Oskrze (klasa A). Dla Przeboju Wolbrom (V liga zachodnia) będzie grał 24-letni Kolumbijczyk Carlos Alberto Beleno Deche.
Na lokalnych boiskach nie brakuje także piłkarzy z Brazylii, Egiptu czy Białorusi.