Budynek w klubowych barwach powstaje w Swoszowicach [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl, wizualizacje/ZIS

Już bardzo niewiele dzieli mieszkańców Swoszowic oraz zawodników i działaczy WLKS Krakus od ważnej daty w historii dzielnicy i klubu. W marcu przyszłego roku ma się zakończyć budowa wielofunkcyjnego budynku przy ulicy Moszczyńskiego 9. Jego elewacja będzie wykonana w klubowych barwach – w kolorach zielonym, białym i czerwonym.

WLKS Krakus Swoszowice w tym roku obchodzi 70-lecie istnienia. Wychowankowie klubu znani są na całym świecie. Prym wiodą kolarze z Rafałem Majką (brązowy medalista IO w Rio de Janeiro), Tomaszem Marczyńskim (zwycięzca dwóch etapów podczas Vuelta a España ) i Katarzyną Niewiadomą (olimpijka i medalistka mistrzostw Europy i świata).

– Majka i inni nasi wychowankowie nie zapominają, skąd wyszli. Rafał organizuje m.in. sprzęt dla dzieci. Byli zawodnicy wspierają nas finansowo lub działają społecznie na rzecz klubu. To bardzo cieszy – mówi prezes Jacek Koziarowski.

Dziś Krakus szkoli w trzech sekcjach: piłki nożnej (około 250 dzieci i siedmiu zatrudnionych trenerów), kolarskiej (40 osób) i jeździeckiej (30 osób). Kilkadziesiąt lat temu w klubie można było uprawiać podnoszenie ciężarów, zapasy, tenis stołowy i siatkówkę.

Za pięć milionów złotych

Krokiem milowym w rozwoju ma być oddanie nowoczesnego budynku. Zakończenie prac jest planowane w marcu przyszłego roku. – W latach 2017–2019 na inwestycję nadzorowaną przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie zarezerwowane jest w budżecie miasta pięć milionów złotych. Z tego w 2018 roku dwa miliony 200 tysięcy – informuje Jerzy Sasorski, rzecznik prasowy ZIS.

Historia budynku klubowego zaczęła się na początku lat 90. Parter i pierwsze piętro zostały zadaszone i pozostawione w stanie surowym na kilkanaście lat.

– Bardzo potrzebną inwestycję trzeba było wstrzymać ze względu na brak środków finansowych. Cieszę się, że udało się wznowić prace i niedługo Krakus będzie funkcjonował w zupełnie nowej rzeczywistości – mówi Dominik Galas, radny dzielnicy X Swoszowice.

W 2005 roku miasto wykończyło pomieszczenia na parterze, w których do maja 2017 roku, czyli ponownego wejścia robotników na plac budowy, odbywały się różnego rodzaju zajęcia organizowane przez klub i inne instytucje.

Siłownia, sale fitness, zaplecze kuchenne

Od maja zeszłego roku trwają prace, których efektem będzie nowoczesny i funkcjonalny budynek, którego Krakus będzie operatorem. Teraz obiekt przy Moszczyńskiego przybrał docelowe kształty. Dwupiętrowy obiekt został zadaszony i ocieplony. Zamontowane zostały okna.

– Trwają konsultacje dotyczące wyposażenia wnętrz. Wszystko idzie w dobrym kierunku – cieszy się prezes Koziarowski.

Wewnątrz znajdą się sale do fitness, gabinety odnowy biologicznej i rehabilitacji, siłownia, zaplecze kuchenne, sala konferencyjna i pomieszczenia użytkowe dla młodych sportowców. – Na zajęcia przychodzą do nas już pięciolatkowie, ale dzięki nowemu obiektowi będziemy mogli zaproponować znacznie więcej. Planujemy gry i zabawy już dla czterolatków, którzy będą przychodzić razem z rodzicami – zapowiada członek zarządu Zbigniew Biłka, który jest także trenerem w sekcji piłkarskiej.

Miasteczko w planach

Obok budynku WLKS Krakus chce stworzyć miasteczko rowerowe do nauki poruszania się na jednośladach. Ma być inne niż wszystkie, bo na miejscu planowana jest wypożyczalnia rowerów. – To będzie symboliczna kwota, a taka możliwość znacznie ułatwi życie rodzicom. Nie będą musieli pilnować, by dziecko dojechało tu na rowerze. Przyjadą z nim i będą mogli za kilka złotych wypożyczyć rower.

Prezes szuka środków na wybudowanie miasteczka. Rozmawia w tej sprawie z ZIS-em, Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego i innymi instytucjami.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice