Cracovia. Miesiąc walki o spokojną zimę, nietypowy sparing w Turcji

fot. Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl

Dokładnie za 30 dni Pasy rozegrają ostatni mecz w 2023 roku. Nadal są w grze o Puchar Polski, ale priorytetem jest poprawienie sytuacji w lidze i ucieczka znad strefy spadkowej. Każdy punkt będzie cenny, ale dwa spotkania zapowiadają się jako kluczowe.

Seria bez wygranej w lidze trwa już prawie półtora miesiąca. Choć mają jeszcze do rozegrania zaległe spotkanie u siebie z Legią Warszawa, coraz mocniej czują na plecach oddech najlepszego z beniaminków zamykających tabelę. Puszcza Niepołomice zbliżyła się na dwa punkty, gdy przed przerwą reprezentacyjną odniosła historyczne wyjazdowe zwycięstwo nad Wartą Poznań.

Cracovia. Dwa kluczowe spotkania

Krakowianie nie mogą być pewni, że przezimują na bezpiecznej pozycji. Mogą zdobyć jeszcze 15 punktów, ale dwa mecze u siebie wydają się na ten moment kluczowe, by co najmniej nie pogorszyć sytuacji. 3 grudnia podejmą Ruch Chorzów, który obecnie ma sześć „oczek” mniej. Sześć dni później, także na swoim stadionie, zagrają ze Stalą Mielec. Zespół Kamila Kieresia ostatnio wygrał i złapał oddech, ma 18 punktów. Do tego podopiecznych Jacka Zielińskiego czekają dwumecze z Rakowem Częstochowa (Puchar Polski i liga na wyjeździe) oraz Legią (najpierw na wyjeździe, potem u siebie, ale klub złożył wniosek o zamianę terminów).

Bezzębna Cracovia

Krótko ogromnym problemem Cracovii była gra obronna. Po zmianie systemu w obronie na klasyczną czwórkę (co w głównej mierze wynikało z braku kadrowych) ostatnio tracą po golu na spotkanie. To nie byłby zły wynik, gdyby nie indolencja strzelecka. Mniej zdobytych bramek ma na koncie tylko najgorszy obecnie w stawce Łódzki Klub Sportowy. Na gole Benjamina Kallmana i Patryka Makucha kibice czekają od sierpnia. Dobre oceny zbiera Kacper Śmiglewski, ale więcej daje jako zmiennik, zaś do siatki trafił na razie tylko w Pucharze Polski. Zieliński nie kryje, że jego drużyna od dłuższego czasu jest bezzębna. Nie potrafiła wyrównać nawet wtedy, gdy Śląsk Wrocław miał dwóch zawodników mniej. Jeżeli to się nie zmieni, przerwa zimowa nie upłynie w dobrej atmosferze.

Plany Cracovii na zimę 2024. Wylecą do Turcji

Krakowski klub przedstawił już plany na okres przygotowawczy przed rundą wiosenną, który rozpocznie się na początku stycznia. Ich ważną częścią będzie obóz w tureckim Beleku, który potrwa od 13 do 27 stycznia. Pierwszym z czterech sparingpartnerów 16 stycznia będzie piąty obecnie zespół węgierskiej ekstraklasy Debreceni VSC. Spotkanie potrwa dłużej niż zwykły mecz, każda z połów potrwa 60 minut.

Po zakończeniu zgrupowania drużyna będzie trenowała w Cracovia Training Center w Rącznej, gdzie 2 lutego rozegrany zostanie mecz konrolny z FK Żeleziarne Podbrezova (czwarty zespół ligi słowackiej). Pierwsze spotkanie o punkty w 2024 roku czeka Cracovię u siebie w dniach 9-11 listopada z Radomiakiem Radom.