Bez nich drużyna Dawida Kroczka nie byłaby tak wysoko w tabeli. Piłka to sport zespołowy, ale wybitne jednostki często decydują. Kto w Pasach zasługuje na szczególne pochwały za rundę jesienną?
1. Benjamin Kallman, czyli klasa sama w sobie
Lider klasyfikacji strzelców (11 goli, razem z dwoma innymi piłkarzami), najlepszy asystent (7, razem z innym piłkarzem), lider klasyfikacji kanadyjskiej (18 punktów). Benjamin Kallman w swoim najprawdopodobniej ostatnim sezonie w Pasach (a może i rundzie) był liderem pełną gębą. Miał bezpośredni wpływ na połowę zdobytych goli, a do tego trzeba jeszcze dodać udział w innych akcjach, skuteczną walkę fizyczną z obrońcami i skupianie na sobie uwagi rywali. Reprezentant Finlandii rozkręcał się w polskiej lidze bardzo powoli, był krytykowany za długie serie bez trafienia, ale udowodnił, że potrafi. Gdy odejdzie, Cracovii będzie go trudno zastąpić.
2. Mikkel Maigaard, czyli transferowa bomba z opóźnionym zapłonem
W rundzie wiosennej poprzedniego sezonu na jego grę wielu kręciło nosem, ale warto było dać mu czas. – Nie pokazywał jednak nawet połowy tego, co potrafi. Walka o utrzymanie i zmiana trenera nie były sprzyjającymi okolicznościami. Dziś widzimy, że to znakomity zawodnik i może grać jeszcze lepiej – podkreślał w rozmowie z nami Stanisław Malec, redaktor naczelny TerazPasy.pl. Trener Dawid Kroczek zmienił Duńczykowi pozycję i świetnie spisuje się w środku pola. Ma dobry przegląd, technikę, ale to także zawodnik, który bardzo mocno pracuje.
3. Virgil Ghita, czyli nie tylko ostoja defensywy
W 2022 roku Rumun został kupiony za milion euro i był to dobry ruch. Także inwestycja, bo ma 27 lat, więc jest w najlepszym wieku dla piłkarza i Cracovia może jeszcze zarobić na jego sprzedaży. Nie zagrał we wszystkich meczach, bo przytrafiła mu się kontuzja i gdy zabrakło go na murawie, zespół stracił siedem goli. Świetnie gra głową, ma na koncie trzy ważne gole i dwie asysty.
4. Ajdin Hasić, czyli najlepsza lewa noga w lidze?
Wychowanek Dinama Zagrzeb. Zwrócił uwagę wielkiego Besiktasu i Turcy kupili go za 3 mln euro, ale nad Bosforem do końca nie rozwinął skrzydeł. W Cracovii gra jako ofensywny pomocnik, to m.in. przez niego wielkich szans na grę nie miał Michał Rakoczy. Świetna lewa noga, a prawa – jak się śmieje – służy tylko do spacerów.
5. Filip Rózga, czyli pozytywnie bezczelny
Rok temu był na cenzurowanym, został wyrzucony z kadry na mistrzostwa świata za pijański wybryk z trzema kolegami. Wyszedł na prostą i wykorzystał szansę. Pasy nie mają bogactwa wśród młodzieżowców, ale Filip Rózga nie osłabiał drużyny. Jest szybki, przebojowy, czasami bezczelny dla rywali. Nie kalkuluje i czasami i jest obawa, że spóźniony rywal może mu zrobić mu krzywdę.