Hala AGH prawie gotowa. Uczelnia podaje termin otwarcia

Widok na budowaną halę AGH. Zdjęcie z pierwszej połowy września 2022 fot. AGH
Hala sportowa na terenie Miasteczka Studenckiego AGH na obecnym etapie realizacji jest w stanie surowym zamkniętym. Studenci mają z niej korzystać w nowym roku akademickim, początkiem semestru letniego.
W listopadzie miną dwa lata od przejęcia przez Mostostal Warszawa placu budowy i rozpoczęcia prac. Koszt inwestycji wynosi około 70 mln zł (62 mln dla wykonawcy, pozostała kwota to wyposażenie). Od kilkudziesięciu miesięcy pisaliśmy, że hala powstaje niedaleko basenu pływalni AGH, w rejonie ulic Buszka i Armii Krajowej. Jej dokładna lokalizacja to ulica Armii Krajowej 5A. Uczelnia zakładała, że inwestycję uda się zakończyć do sierpnia 2022, jednak jest małe opóźnienie.

Ostatni etap prac, potem wyposażanie w sprzęt

– Biorąc pod uwagę konieczność przeprowadzenia postępowań na wyposażenie sportowe hali i jego montaż po zakończeniu robót budowlanych, oddanie obiektu do użytkowania planowane jest wraz z rozpoczęciem nowego semestru letniego w 2023 roku – informuje Anna Żmuda-Muszyńska, rzeczniczka prasowa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.


Aktualnie hala jest w stanie surowym zamkniętym, posiada kompletną konstrukcję nośną, dach, drzwi i okna zewnętrzne. Trwają ostatnie prace związane z elewacją, powstają zielone dachy, chodniki i drogi dojazdowe. 

– Rozpoczęto montaż podłóg sportowych i kortów do squasha oraz sauny i zespołu prądotwórczego. Wykonywane są okładziny ścian i podłóg, sufity podwieszane. Gotowe są instalacje centralnego ogrzewania i wodno-kanalizacyjne, realizowane są instalacje elektryczne – wymienia Anna Żmuda-Muszyńska.

Hala AGH. Jaki to będzie obiekt?

Pięciokondygnacyjny obiekt ma pełnić przede wszystkim funkcję widowiskowo-sportową. W hali będą mogły obywać się równolegle treningi sekcji wyczynowych i rozgrywki sportowe na poziomie I ligi piłki siatkowej, ręcznej i koszykówki. Budynek będzie wyposażony między innymi w salę sportową wraz z trybunami na blisko 600 osób, w tym w boisko do gier zespołowych oraz stanowiska do badmintona. Ponadto w obiekcie znajdą się siłownia, sale gimnastyczne, sale przeznaczone do odnowy biologicznej zawodników typu sauna czy pomieszczenia do masażu i korty do squasha.

Jednej z największych polskich uczelni brakowało tego typu budynku. AGH dysponuje dwiema halami przy ulicy Piastowskiej z lat 1970 i 2004. Nie jest to jednak baza, która w pełni odpowiada dzisiejszym realiom i potrzebom studentów. Problemem jest na przykład brak miejsc dla kibiców, którzy przychodzą oglądać w akcji drużyny rywalizujące w rozgrywkach.