Igrzyska Europejskie w 2025? „Jesteśmy jak pijane dziecko we mgle”

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wicepremier Jacek Sasin nie przyjedzie w przyszły czwartek na rozmowy z prezydentem Krakowa w sprawie Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Jacek Majchrowski zastanawia się, czy impreza nie powinna się odbyć co najmniej dwa lata później.

21 stycznia w Krakowie mieli się spotkać Jacek Sasin – pełnomocnik rządu ds. III Igrzysk Europejskich, Witold Kozłowski – marszałek województwa małopolskiego i Andrzej Kraśnicki – prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Wizyta wicepremiera Sasina opóźni się, ponieważ jest on zakażony koronawirusem. W ostatnich miesiącach kilka razy przebywał na kwarantannie, ale w końcu, niestety, otrzymał pozytywny wynik na koronawirusa.

Patowa sytuacja

Prezydent Majchrowski wygląda na zdegustowanego sytuacją, w której ponad pół roku po ogłoszeniu, że Kraków będzie współgospodarzem igrzysk, wciąż nie ma na piśmie gwarancji rządowych na rozbudowę infrastruktury, co umożliwiłoby podpisanie umowy z Europejskim Stowarzyszeniem Komitetów Olimpijskich (w tej kolejności, nie innej).

– Rozmawiamy od 1,5 roku i zrobiliśmy wszystko, co do nas należało. Przygotowaliśmy inwentaryzację obiektów sportowych, przygotowaliśmy się do tego wszystkiego. Europejski komitet miał się porozumieć z federacjami w sprawie 24 dyscyplin. Z tego co wiem, dogadał się z pięcioma w sprawie sześciu dyscyplin. Jak mamy funkcjonować, jeżeli nie wiemy, co będzie na igrzyskach? – pytał Majchrowski w rozmowie na jego profilu na Facebooku.

Prezydent uważa, że skoro letnie igrzyska w Tokio zostały przeniesiona z 2020 na 2021 rok, a prawdopodobnie odbędą się dopiero w 2022, to należy poważnie zastanowić się nad sensem organizacji europejskiej imprezy w 2023 roku.

– Sądzę, że powinny być przesunięte o co najmniej dwa lata. W tej chwili jesteśmy jednak jak pijane dziecko we mgle – powiedział Majchrowski.

Według wciąż aktualnych planów III Igrzyska Europejskie w Małopolsce planowane są od 21 czerwca do 2 lipca 2023 roku.

Aktualności

Pokaż więcej