Jacek Majchrowski otrzyma dwie złote kule

fot. Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl
Prezydentowi Krakowa przyznano specjalną nagrodę Europejskiej Federacji Ampfutbolu – „Golden Crutches” (Złote Kule).

Jacek Majchrowski jest dopiero piątą osobą wyróżnioną w ten sposób. Nagrody po raz pierwszy wręczono w 2020 roku, podczas kongresu w Krakowie. – Chcemy docenić miasto Kraków i prezydenta za działania na rzecz rozwoju ampfutbolu w Polsce. Razem udało się już wiele zrobić, przed nami kolejne projekty, na przykład Liga Narodów na stadionie Prądniczanki w czerwcu 2023 roku – mówi Mateusz Widłak, prezes Europejskiej Federacji Ampfutbolu i Polskiego Związku Amp Futbol.


Fot. MK
Fot. MK


Mistrzostwa Europy, mistrz Polski, Liga Mistrzów, Liga Narodów

Za nagrodę podziękował Janusz Kozioł, pełnomocnik Jacka Majchrowskiego ds. rozwoju kultury fizycznej, który jest mocno związany ze środowiskiem ampfutbolu. Okazją do osobistego odebrania statuetki, którą są dwie skrzyżowane złote kule ortopedyczne, może być otwarcie turnieju Ligi Narodów Dywizji A. Na stadionie Prądniczanki od 16 do 18 czerwca grać będą czołowe drużyny poprzednich mistrzostw Europy: Turcja (równocześnie mistrz świata), Hiszpania, Polska i Anglia, która zajęła miejsce wykluczonej z rozgrywek Rosji.

– Przygoda Krakowa z ampfutbolem zaczęła się od meczu z Irlandią [w 2019 roku], gdy na stadionie Prądniczanki zabrakło miejsc. Mieszkańcy Krakowa chcieli poznać ampfutbol, a potem zakochali się w dyscyplinie i zawodnikach – podkreśla Janusz Kozioł.

W 2021 roku w Krakowie odbyły się mistrzostwa Europy, a w 2022 turniej finałowy Ligi Mistrzów, w którym wystąpili aktualni, pięciokrotni mistrzowie Polski w ampfutbolu – Wisła Kraków. Miasto myśli, by w przyszłości starać się o mistrzostwa świata. Od 16 do 18 czerwca Kraków będzie gospodarzem turnieju pierwszego sezonu Ligi Narodów (będzie rozgrywany co dwa lata, w przerwie między MŚ i ME), to także oficjalne wydarzenie towarzyszące igrzyskom europejskim.

– Po raz pierwszy w historii igrzysk europejskich uhonorujemy sportowców z niepełnosprawnościami – mówi Janusz Kozioł.