Kapitanowie Puszczy i Warty wymienili się... drzewkami. Co się kryje za tym gestem?

fot. materiały prasowe

Przed niedzielnym meczem ekstraklasy Puszczy Niepołomice z Wartą Poznań (1:0) kapitanowie obu klubów mieli bardzo zajęte ręce. Kamil Zapolnik i Mateusz Kupczak tradycjnie wymienili się proporczykami i sadzonkami dębów.

Po powrocie do ekstrakalsy Warta rozgrywa czwarty sezon na najwyższym szczeblu. Poznanianie są nie tylko najbardziej zielonym klubem ekstraklasy ze względu na swoje barwy. Klub z Poznania od lat promuje inicjatywy ekologiczne, opierając swoją długofalową strategię na zrównoważonym rozwoju. Klub z Wielkoplski od dwóch sezonów prowadzi także akcję pt. „Ale zasadził”, gdzie każdy gol strzelony przez piłkarzy Warty w danym sezonie oznacza 111 drzew zasadzonych w okolicach Poznania. Pracownicy, piłkarze, partnerzy i młodzi zawodnicy akademii Warty posadzili już 8110 drzew.

Podobny kierunek rozwoju nakreśliła sobie także Puszcza Niepołomice, związana ze słynną puszczą i lokalną społecznością. Po historycznym awansie do ekstraklasy w 2023 roku podkrakowski klub rozpoczął współpracę z Nadleśnictwem Niepołomice, promując edukację leśną i zasady odpowiedzialnego korzystania z lasów. W marcu tego roku klub zainicjował akcję #DbaMYoPuszczę. Podczas jej pierwszej odsłony pracownicy, zawodnicy, trenerzy, młodzież trenująca w akademii oraz kibice Żubrów posadzili wraz z lokalną społecznością 11 tys. buków.

Wspólna akcja Puszczy i Warty. Piłka to więcej niż sport

Spotkanie Puszczy z Wartą w ekstraklasie było dobrą okazją do zaprezentowania piłkarskiej Polsce misji i wartości obu klubów: wspierania akcji sadzenia drzew, a także promowania idei zrównoważonego rozwoju w sporcie. 

Takie mecze to świetna okazja, żeby wychodzić z jasnym przesłaniem, że sport może mieć spory potencjał do realizacji zmian myślenia i kreowania postaw. Ponadto pokazujemy, że kluby mogą ze sobą współpracować i znajdują wspólne płaszczyzny do wdrażania dobrych praktyk. W takich działaniach wygrywamy wszyscy. Dla nas to niezwykle istotne, żeby z poziomu strategii wchodzić w etap realizacji. Mogę tylko podziękować przedstawicielom Puszczy, że myślą podobnie i sprawnie mogliśmy zrealizować takie działanie – powiedział Jarosław Żubka, pełnomocnik Warty Poznań ds. ESG i wizerunku.Marek Bartoszek, prezes niepołomiczan, podkreśla, że przed niedzielnym spotkaniem Puszcza i Warta pokazały, że piłka to coś więcej niż sport.

– Na boisku możemy rywalizować, ale poza nim takie inicjatywy niosą wielką wartość. Jesteśmy pełni podziwu dla pracy, którą wykonuje Warta Poznań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Inspirujemy się i jednocześnie idziemy swoją drogą, chcąc zrobić jak najwięcej dobrego dla naszej lokalnej społeczności. Nazwa naszego klubu wyznacza nam drogę. Chcemy, aby Puszcza była klubem łączącym i aktywizującym wszystkich niepołomiczan, jednocześnie dbającym o walory środowiskowe naszego regionu i promującym je – podkreśla Bartoszek.

Puszcza Niepołomice krok od utrzymania

Puszcza Niepołomice pokonała Wartę Poznań 1:0 po golu Michała Walskiego z rzutu wolnego. Beniaminek ma cztery punkty przewagi nad pierwszym spadkowym miejscem, które zajmuje Korona Kielce, i jest bardzo blisko utrzymania w ekstraklasie, co dla wielu było uznawane za niemożliwe. Podopieczni trenera Tomasza Tułacza rozegrają jeszcze dwa mecze – na wyjeździe z Górnikiem Zabrze i w Krakowie z Piastem Gliwice.