Kibice Cracovii założyli fundację. Wspiera ich m.in. Mateusz Klich

Fundacja Pasiaste Marzenia została zarejestrowana 15 października, a w najbliższy piątek o godzinie 19:06 jej działalność zostanie zainaugurowana w Teatrze Nowym. W wydarzeniu weźmie udział między innymi Maciej Maleńczuk, kibic i autor hymnu Cracovii.
Na czele fundacji stoi Sławomir Skowronek – przedsiębiorca, kibic Cracovii, który wynajmuje jeden ze skyboxów na stadionie. W sześcioosobowym zarządzie działa także Tomasz Siemieniec, były piłkarz i kierownik pierwszej drużyny Pasów.  

– Połączyła nas Cracovia. Każdy starał się pomagać, organizował różne akcje, a teraz postanowiliśmy połączyć siły. Mamy przedstawicieli różnych grup i środowisk, także osób zaangażowanych w hokej – mówi Tomasz Siemnieniec.  

Skąd akurat taka nazwa fundacji? Kibice podkreślają, że w wyborze pomógł fragment jednej z przyśpiewek słyszanych podczas meczów na stadionie przy ulicy Kałuży: „Bo wiem, że pasiaste serce mam.”  

Upamiętnienie papieża

Fundacja Pasiaste Marzenia została zarejestrowana przez sąd 15 października. W najbliższy piątek odbędzie się inauguracja. Miała być jeszcze bardziej efektowna, ale ograniczenia stawia pandemia. Pierwotnie impreza miała się odbyć na jedej z barek na Wiśle, ostatecznie goście zostali zaproszeni do Teatru Nowego przy ulicy Krakowskiej.

– Upamiętniamy naszego największego kibica poprzez założenie fundacji w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły – podkreśla Marcin Kęsek z zarządu fundacji.  

Ideą fundacji jest hasło: "Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie." Za cel stawia sobie:

- pomoc pasiastym dzieciom potrzebującym wsparcia w powrocie do zdrowia bądź realizacji kariery sportowej,

- prowadzenie działań na rzecz polepszenia warunków kształcenia dzieci sportowo uzdolnionych,

- promocję i organizację wolontariatu, ocieplenie wizerunku pasiastego kibica,

- aktywizację ludzi o pasiatych sercach do pomocy w krzewieniu dobra,

- promocję i rozwój sportu w ramach pasiastych grup,

- wspieranie rozwoju hokeja na lodzie wśród dzieci i młodzieży,

- tworzenie i wspieranie sekcji e-sportowych.  

– W ekstraklasie kojarzę tylko Fundację Legii, chcemy pokazać, że w Krakowie też można się zorganizować. To fundacja kibiców Cracovii, ale sympatie klubowe nie będą miały znaczenia, potrzebujący zgłosi się po pomoc – zapewnia Siemieniec.  

Mateusz Klich zachęca do wsparcia

W ostatnim czasie środowiska związane z Cracovią pomagały chorym dzieciom, wspierały też medyków walczących z koronawirusem. Teraz mają to robić jeszcze lepiej. Fundację wspierają znani kibice i byli sportowcy Pasów. W promocję włączył się między innymi Mateusz Klich, dziś zawodnik Leeds United.  

– Pomagajmy razem. Zapraszam do dołączenia – powiedział Klich w filmie, który zamieścił w mediach społecznościowych. Zainteresował tym sporą grupę angielskich fanów, więc fundacja zamieściła później wpis w języku angielskim.

Podczas inauguracji fundacji Pasiaste Marzenia wystapią Maciej Maleńczuk, Wu-Hae, Makino i Andrusy, Jacek Chruściński i Maciej Kuleczek Band. Wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku od godziny 19:06.