Kim jest Władysław Nowak, nowy prezes Wisły? „Wyglądał na ślepo zapatrzonego w Błaszczykowskiego”

Władysław Nowak (drugi z prawej) w czasie konferencji dot. sponsorowania Wisły. Teraz będzie jej prezesem fot. Wisła Kraków

Gorący koniec pierwszego miesiąca wakacji przy Reymonta. Wybór Władysława Nowaka na nowego prezesa zarządu jest sporym zaskoczeniem. Co może oznaczać ta decyzja?

Odejście Dawida Błaszczykowskiego i Macieja Bałazińskiego nie jest zaskoczeniem. Była to decyzja oczekiwana przez kibiców od czasu spadku z ekstraklasy, ale opóźniona – jak tłumaczył jeden z właścicieli Wisły Tomasz Jażdżyński – do  czasu rozpoczęcia sezonu w I lidze i uporządkowania najważniejszych spraw.

1 sierpnia obowiązki prezesa zacznie pełnić Władysław Nowak. To prezes przedsiębiorstwa Nowak-Mosty z Dąbrowy Górniczej, które od 2015 roku zajmuje się rozbudową infrastruktury kolejowej i drogowej w kraju. Firma zajmuje się głównie mostami, wiaduktami i tunelami. Z Wisłą związała się przed sezonem 2019/2020, a już po kilku miesiącach jej logo trafiło na rękawki koszulek meczowych.

Fot. Mateusz Kaleta / LoveKraków.pl
Fot. Mateusz Kaleta / LoveKraków.pl

– Rozpoczęcie współpracy z Wisłą zapoczątkowała spontaniczna decyzja podjęta w maju. Po rozmowach z naszym pracownikiem, który jest wiernym kibicem Białej Gwiazdy, stwierdziliśmy, że nasza firma zaangażuje się w finansową odbudowę klubu, kupując skyboxa. Potem był pierwszy mecz sezonu, którego byliśmy sponsorem, następna umowa to derby Krakowa i tak krok po kroku poznawaliśmy ludzi związanych z Wisłą – mówił Władysław Nowak.

Sponsor od Błaszczykowskich

W umowie rozszerzającej wsparcie dla Wisły pojawił się paragraf umożliwiający jej rozwiązanie w przypadku, gdy Jakub Błaszczykowski w jakikolwiek sposób przestanie być związany z klubem z ulicy Reymonta. Były kapitan miał być gwarantem, że w klubie będzie normalnie i warto w niego inwestować. Podkreślmy w tym miejscu, że Nowak-Mosty to sponsor, którego do klubu "przynieśli" bracia Błaszczykowscy.

Pod koniec ubiegłego roku Władysław Nowak, a także Adam Adamczyk (wiceprezes Nowak-Mosty) i Adam Łanoszka zostali mniejszościowymi udziałowcami piłkarskiej spółki. Nowi współwłaściciele objęli po 3,75 procent akcji (łącznie 11,25 procent kapitału zakładowego) i wpłacili do kasy klubu prawie pięć milionów złotych.

W środę „Dziennik Polski” pisał, że głównym kandydatem na zastąpienie Dawida Błaszczykowskiego jest Tomasz Jażdzyński. Jeden z trójki większościowych akcjonariuszy i przewodniczący rady nadzorczej, doświadczony biznesmen, ma ostatnio mniej obowiązków i zastanawiał się, czy przejąć kierownicę przy Reymonta 20. W czerwcu sprzedał swoje udziały w spółce Gremi Media, wydającej m.in. dziennik „Rzeczpospolitą”, a następnie został odwołany z funkcji prezesa spółki.

Według osób, z którymi rozmawialiśmy, przejęcie sterów przez Jażdżyńskiego oznaczałoby poważne zmiany w klubie i nowy kurs. Po Władysławie Nowaku, którego ogólnie cenią, nie spodziewają się rewolucji. – Wyglądał na ślepo zapatrzonego w Jakuba Błaszczykowskiego – słyszymy od jednego z rozmówców. To jednak jedyna tak jednoznaczna ocena.

Czas pokaże, czy z nowym prezesem Wisła będzie w stanie szybko wrócić do ekstraklasy. W sobotę podejmie Arkę Gdynia w 3. kolejce I ligi.

REKLAMA
REKLAMA