Kliny mają szansę na krytą pływalnię

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Zarząd Infrastruktury Sportowej przymierza się do budowy basenu na miejskiej działce przy ulicy Fortecznej. Urzędnicy zakładają, że prace budowlane mogłyby się rozpocząć w 2024 roku.
Mieszkańcy Dzielnicy X Swoszowice, którzy chcą skorzystać z pływalni, muszą dostać się w inne rejony Krakowa: na Kurdwanów, Ruczaj czy do ośrodka „Kolna”. W ostatnich latach mocno rozbudowało się os. Kliny, gdzie wyrosły nowe bloki, a także została otwarta nowa szkoła. Zarząd Infrastruktury Sportowej planuje, by za kilka lat powstał tam kryty basen z dodatkowymi funkcjami, podobny do Dzielnicowego Centrum Sportu i Rekreacji na os. Na Kozłówce.

– Teren przy nowej szkole na ulicy Bartla jest zbyt mały, ale znaleźliśmy inne miejsce, gdzie uda się zbudować ten obiekt – mówi Krzysztof Kowal, dyrektor ZIS.

Mowa o działce przy ul. Fortecznej, bliżej Zakopiańskiej. ZIS do końca roku chce ogłosić przetarg na projekt, a w przyszłym uzyskać pozwolenie na budowę. Kowal liczy, że środki na realizację inwestycji uda się zapisać w budżecie miasta na 2024 rok i wtedy mogłyby się też rozpocząć właściwe prace.

Budowa pływalni w Mistrzejowicach

Obecnie miasto buduje krytą pływalnię przy Szkole Podstawowej nr 144 na os. Bohaterów Września w Mistrzejowicach. Harmonogram prac zakłada zakończenie inwestycji do 31 lipca 2025 roku. Koszt prac to 21,6 mln zł. Po otwarciu na piętrze dostępna będzie sześciotorowa niecka o wymiarach 25 m x 16 m i głębokością 180 cm, z dnem podnoszonym na szerokości trzech torów, wanna jacuzzi, szatnie, kasy, kawiarnia i strefa spa. Na parterze znajdą się hol, szatnia odzieży wierzchniej i pomieszczenia techniczne.

Do pływalni będzie można wejść na dwa sposoby: łącznikiem ze szkoły (dla uczniów, którzy najczęściej będą korzystać z obiektu) i głównym wejściem od ulicy Bitwy nad Bzurą, przeznaczonym dla użytkowników komercyjnych.

Co z basenem olimpijskim?

ZIS ma wszystkie potrzebne zezwolenia, by ruszyć z budową basenu 50-metrowego, którego bardzo brakuje w drugim największym mieście w kraju. Urzędników blokuje jednak brak środków, bo inwestycja przy Zespole Szkół Łączności na ul. Monte Cassino pochłonie zdecydowanie ponad 100 mln zł. Dotąd mówiono o 120 mln zł, ale ceny w branży budowlanej ostatnio poszybowały mocno w górę. Kraków liczy na dofinansowanie ministerialnego programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. 

– Złożyliśmy wniosek i jesteśmy w kontakcie z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Mamy nadzieję, bo takie były zapewnienia, że w niedługim czasie, może jeszcze w październiku, oferta zostanie oceniona i otrzymamy dofinansowanie – mówi Krzysztof Kowal.

Budowa dużego kompleksu sportowego w Dębnikach budziła sprzeciw okolicznych mieszkańców i części rodziców uczniów szkoły. ZIS tłumaczył, że właśnie tam wolny jest teren o powierzchni ponad 4 ha, który w całości należy do gminy.

Do nowego obiektu mamy wjeżdżać od strony ulicy Nowaczyńskiego. Na poziomie -1 znajdzie się garaż podziemny na 60 samochodów i pomieszczenia techniczne. Piętro wyżej – dwie niecki basenowe. Główna, o wymiarach 50 na 26 metrów, będzie mogła być dzielona na mniejsze – tak, by w czasie, gdy nie są rozgrywane zawody dużej rangi, mogła być w jak najbardziej efektywny sposób wykorzystywana. Zaplanowano tam m.in. ruchome dno. Tuż obok znajdzie się trybuna na 850 osób. Druga niecka ma mieć wymiary 25 na 16 metrów.  

Na trzecim poziomie znajdą się m.in. sale do ćwiczeń, pomieszczenia administracyjne i bufet. Z punktu widzenia szkoły istotne jest też to, że zaplanowano tam miejsce na nową kuchnię i jadalnię dla mieszkańców internatu, bo obecny budynek służący tym celom musi zostać zburzony. Powstanie również nowa hala sportowa, dwa budynki internatu i budynek dydaktyczny.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice