Krakowski klub współtworzy historię polskiego kolarstwa

Rafał Majka fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Autorem powyższych słów jest prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Gospodarz miasta nie przesadził, bo wychowankowie WLKS Kraków Swoszowice odnoszą sukcesy na największych imprezach, a pod skrzydłami trenera Zbigniewa Klęka trenują kolejni zdolni kolarze.

Widać efekty? Miasto nie zapomni

W tym tygodniu Jacek Majchrowski przekazał klubowi ze Swoszowic sześć rowerów i inny sprzęt. Polskie kolarstwo ma problemy, ale WLKS Krakus na tle reszty kraju prezentuje się wyśmienicie. Zbigniew Klęk, który odkrył i wychował m.in. Rafała Majkę i Katarzynę Niewiadomą, wciąż nie traci zapału, dlatego szuka i szkoli kolejne zastępy kolarzy.

– Jak widać efekty pracy, to miasto zawsze pomoże – podkreśla Jacek Majchrowski. – Klub ze Swoszowic współtworzy historię polskiego kolarstwa. Przed sukcesami musi iść ciężka praca z młodzieżą – podkreśla prezydent, który od wychowanków Krakusa otrzymał między innymi kask, by „postawił go na widocznym miejscu w domu, aby motywował do wspierania”.

– Małopolska króluje, jeżeli chodzi o wyniki młodych i rozwój. Dobrze, że miasto wspiera klub, bo ja o takim sprzęcie mogłem tylko pomarzyć – nie kryje Majka.

Idole z sukcesami

Młodzi zawodnicy chwalili się prezydentowi medalami mistrzostw Polski oraz występami i sukcesami w międzynarodowych zawodach. Po sukcesach Majki, Niewiadomej i innych seniorów, którzy wychowali się w Krakusie, wiedzą, że ciężka praca może przynieść efekty.

27-letni Rafał Majka w 2016 roku zdobył między innymi brązowy medal igrzysk olimpijskich w Rio. – To był bardzo dobry sezon. Z roku na rok jestem coraz silniejszy, powoli wchodzę w najlepszy dla kolarza wiek – powiedział najlepszy góral tegorocznego Tour de France, który zmienił rosyjską ekipę Tinkoff na niemiecką grupę Bora-Hansgrohe.

Majka zdradził, że w 2017 roku wystartuje w Tour de Pologne, który rozpocznie się w Krakowie. – Chcę pokazać, jak się w Polsce jeździ – uśmiecha się kolarz, który wystartuje także w Tour de France i Giro d’Italia.

Wychowanek Krakusa wygrał TdP w 2014 roku. – Do dziś mam taki obrazek przed oczami, że na mecie zdejmowano pana z roweru. By odnieść sukces, trzeba niesamowitego poświęcenia – mówi Majchrowski.

Najlepszy sezon w karierze ma za sobą Katarzyna Niewiadoma. 22-letnia kolarka z Limanowej zajęła szóstą lokatę na igrzyskach oraz zdobyła złoty medal mistrzostw Europy do lat 23. – Forma cały czas była równa, nie mam żadnych złych wspomnień. Występ na igrzyskach był niesamowitym przeżyciem – podkreśla.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice