Krzysztof Kowal, dyrektor ZIS: W inwestycjach sportowych widać efekt skali

Dyrektor ZIS Krzysztof Kowal podczas XIX Memoriału Wagnera fot. Mateusz Chwajoł / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie kolejny rok skutecznie realizował ambitne inwestycje w infrastrukturę sportową i organizował bądź był partnerem wielu wydarzeń. Działo się tak mimo niesprzyjających okoliczności, jak pandemia i wojna.

Pod koniec kolejnego roku znów możemy powiedzieć, że kryzys nie zatrzymał inwestycji sportowych.

Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie: W ostatnich miesiącach realizowaliśmy około 40 inwestycji, z czego ponad połowa została zakończona. Mówimy m.in. o pracach przy kolejnym basenie przy SP nr 144, sześciu przyszkolnych halach sportowych, kompleksie na os. Mogiła, kilkudziesięciu zmodernizowanych boiskach w 17 lokalizacjach, trzech placach zabaw i trzech siłowniach plenerowych. Do tego dochodzą mniejsze inwestycje jak wymiana oświetlenia czy modernizacja instalacji.

Program budowy nowych boisk ze sztuczną nawierzchnią, które zastępują asfaltowe bądź betonowe place, powoli zmierza do końca?

Kiedy porównamy stan infrastruktury przyszkolnej 10-12 lat temu z obecnym, to jest to ogromny skok do przodu. Widać efekt skali, ale zostało jeszcze trochę szkół, gdzie potrzebne są inwestycje. Czas leci, więc rewitalizujemy również „Orliki”. Duże zmiany widać w klubach sportowych, które często stanowią centra sportowo-kulturalne dla lokalnej społeczności. Prądniczanka, Bieżanowianka, Clepardia czy Wróblowianka mają obiekty, którymi mogłoby się pochwalić nie tylko w Polsce, ale i w Europie.


Hala sportowa przy SP nr 151 przy ul. Lipińskiego. Fot. Grawit Nosiadek/Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Hala sportowa przy SP nr 151 przy ul. Lipińskiego. Fot. Grawit Nosiadek/Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Jaki będzie 2023 rok?

W ostatnich latach w Krakowie przybyło aż dziesięć nowych basenów, a jeden gruntowanie zmodernizowaliśmy. Po zajętości obiektów i licznych wnioskach od mieszkańców widzimy, że to jest dobra droga, którą nadal chcemy podążać. Obecnie powstaje obiekt przy SP nr 144, projektujemy pływalnię dla SP nr 92 i na os. Kliny. Liczę, że w przyszłorocznym budżecie znajdą się też pieniądze na rozpoczęcie budowy dużego kompleksu KS Clepardia. Mam nadzieję, że rozpoczniemy modernizację obiektów klubowych Juvenii, by prezentowały się również dobrze, jak zaplecze ich sąsiada – Zwierzynieckiego.

Trwają prace projektowe nowej hali Wandy, która powstanie przede wszystkim z myślą o siatkówce, z trybunami dla trzech tysięcy kibiców. Stara zostanie wyburzona, posiadamy już zezwolenie. Liczymy, że niedługo dotrą do nas dobre wieści z ministerstwa sportu w sprawie dofinansowania budowy basenu olimpijskiego przy Zespole Szkół Łączności, a odblokowane środki unijne pozwolą wystąpić o dotację na budowę Całorocznego Centrum Sportów Zimowych wraz z zespołem basenów w Płaszowie. Te dwie ważne inwestycje będziemy mogli przeprowadzić tylko z pomocą środków zewnętrznych.


Stadion Miejski im. Henryka Reymana. Fot. Grawit Nosiadek/Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Stadion Miejski im. Henryka Reymana. Fot. Grawit Nosiadek/Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Przyszły rok przyniesie III Igrzyska Europejskie, a przed ZIS-em kilka miesięcy pracy, by zdążyć z inwestycjami.

Nie mieliśmy dużo czasu, do tego doszła trudna sytuacja na rynku, wywołana głównie wojną na wschodzie, a modernizacja Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana czy przebudowa toru „Kolna” to bardzo poważne przedsięwzięcia, do których trzeba się przygotować. Podpisaliśmy umowę na remont stadionu i liczę, że niedługo podobne informacje przekażemy odnośnie toru kajakarstwa górskiego. Ogłosiliśmy przetarg na budowę boisk do koszykówki 3x3 przy Hali 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych.

Po trzech latach udało się przeprowadzić wszystkie trzy biegi Królewskiej Triady Biegowej: 19. Cracovia Maraton, 15. Bieg Trzech Kopców i 7. Cracovia Półmaraton Królewski.

W tym roku w samych sztandarowych imprezach organizowanych przez ZIS – Cracovia Maraton, Biegu Trzech Kopców i Cracovia Półmaratonie Królewskim wzięło udział około 11 500 biegaczy, a 556 udało się dotrzeć do mety wszystkich trzech biegów. Do tego były jeszcze wydarzenia towarzyszące: Cracovia Maraton na Rolkach, 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego, Bieg Nocny na 10 km, rywalizacja na 5 km pod hasłem „Biegiem do Igrzysk” oraz propozycja dla najmłodszych miłośników biegania - Mini Mini Kraków Run.

Choć czasy nie są łatwe, frekwencja i pozytywne komentarze uczestników pokazują, że tych imprez bardzo brakowało. Biegacze z radością wrócili na trasy, a my jako organizatorzy mamy dużą satysfakcję, że w 2022 roku nasze plany mogliśmy zrealizować w 100 procentach.

Trwają zapisy do jubileuszowej edycji Cracovia Maratonu. Czy będziecie chcieli, by wystartowali mocni biegacze, którzy spróbują powalczyć o nowy rekord trasy?

Chcemy, by 20. Cracovia Maraton się wyróżniał, ale patrzymy na środki, którymi dysponujemy. Przede wszystkim zależy nam na zorganizowaniu święta biegaczy, dobrej zabawie, ale postaramy się aby wystartowali zawodnicy, którzy mogą mieć szansę uzyskać wynik poniżej 2:10:00 wśród mężczyzn i 2:25:00 u kobiet.

Problemy finansowe zmusiły organizatorów Wrocław Maratonu do odwołania przyszłorocznej imprezy. Krakowowi to nie grozi?

Najgorsze jest zatrzymanie pewnego procesu, który trwa. Biegacze są przyzwyczajeni do naszych imprez, a ponowne rozpędzenie się po przerwie byłoby bardzo trudne. Dlatego wychodzimy z założenia, że lepiej zrobić coś skromniej, ale nie rezygnować. Cieszymy się z nawiązania bardzo dobrych relacji z Urzędem Marszałkowskim, który wspiera biegi w stolicy województwa.

Skuteczna polityka sponsoringowa, stałe podtrzymywanie kontaktów biznesowych umożliwiły zintegrowanie wokół marki Cracovia Maraton wielu stałych partnerów komercyjnych, takich jak firma ASICS – światowy lider na rynku obuwia i odzieży biegowej czy jedne z największych koncernów spożywczych w Polsce. Sytuacja gospodarcza w kraju i związane z nią oszczędności firm w zakresie budżetów marketingowych nie nastrajają pozytywnie na przyszłość. Nie zniechęca nas to jednak. Systematycznie uatrakcyjniamy nasze oferty, staramy się odnajdywać nowe pola współpracy – na przykład treningi biegowe – nawiązujemy kontakty z markami, uczestniczymy w wydarzeniach branżowych mających na celu integrację świata sportu i biznesu. Jesteśmy członkiem Stowarzyszenia Sport Biznes Polska, co umożliwia nam bezpośrednią współpracę z różnymi firmami i podmiotami. Badania i statystyki pokazują, że imprezy organizowane przez ZIS mają duży potencjał marketingowy.


19. Cracovia Maraton. Fot. Szymon Gruchalski/Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
19. Cracovia Maraton. Fot. Szymon Gruchalski/Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

W 2023 roku czekają nas aż trzy jubileuszowe edycje wydarzeń popularnych wśród uczestników, krakowian i kibiców z całej Polski. Przed nami nie tylko 20. Cracovia Maraton, ale również XX Memoriał Wagnera i 80. Tour de Pologne.

Możemy zdradzić, że wszyscy organizatorzy zapowiadają niespodzianki dla kibiców, ale wstrzymajmy się jeszcze z podaniem szczegółów. Czeka nas rok pełen sportowych emocji. Przed nami również 21 meczów mistrzostw świata w piłce ręcznej, Cavaliada i TAURON Puchar Polski Mężczyzn w siatkówce. Organizacja takich wydarzeń przynosi także bardzo dużą wartość promocyjną dla miasta. Nam również bardzo zależy, by Kraków był pokazywany z najlepszej strony, dlatego dbamy o jego sportowe oblicze.