Kto korzysta z ośrodka Cracovii? Niedługo przyjadą kluby z Izraela

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
13 czerwca Cracovia obchodzi 116. urodziny. Dużo młodszy jest jej ośrodek treningowy w Rącznej, który został otwarty dokładnie 12 miesięcy temu. W tym czasie z pokoi hotelowych i przede wszystkim zielonych boisk skorzystało wiele drużyn z Polski i Europy.

Budowa bazy treningowej poza Krakowem była dla klubu sporym obciążeniem (koszt inwestycji wyniósł ponad 50 mln zł), ale dziś nikt nie ma wątpliwości, że tylko dzięki takim decyzjom można się rozwijać. W skład kompleksu Cracovia Training Center wchodzi pięć pełnowymiarowych trawiastych boisk (w tym główne z trybuną), dwa boiska ze sztuczną nawierzchnią (jedno kryte balonem), hotel, szanie, gabinety odnowy biologicznej itp.

Uroczystą inaugurację budowy (31 maja 2019) i pierwszy trening zespołu Michała Probierza (5 stycznia 2021) dzieliło 558 dni. Huczne otwarcie odbyło się 13 czerwca 2021 roku, w dzień 115. urodzin klubu.

– Dotychczas w naszym ośrodku trenowało kilka klubów ekstraklasy, przygotowujących się do meczów na południu kraju. W tym gronie był także aktualny mistrz Polski Lech Poznań – mówi Jarosław Koza, dyrektor Cracovia Training Center, Jarosław Koza.

– Ośrodek był też bazą dla reprezentacji Polski U-21. Dzięki temu w naszych progach gościliśmy m.in. Nicolę Zalewskiego, Jakuba Kamińskiego i Kacpra Kozłowskiego. Jeśli chodzi o drużyny narodowe, to były tutaj również reprezentacje U-18 i U-17 prowadzone przez Marcina Brosza i Dariusza Gęsiora, a także kadra U-15 dziewcząt – dodaje.

Pierwsze zagraniczne kluby

Z oferty ośrodka korzystają także zespoły z innych krajów. Atutem, poza nowoczesną infrastrukturą, jest szybki dojazd do lotniska w Balicach. W ubiegłym roku do Rącznej przyjechała reprezentacja U-20 Danii, która szykowała się do jednego z turnejów. W najbliższych tygodniach przyjadą zespoły z Izraela: Hapoel Beer Szewa i Hapoel Jerozolima. Z tą pierwszą drużyną Cracovia zagra 8 lipca ostatni sparing przed inauguracją ekstraklasy.

– W sierpniu będziemy gościć młodzieżowe zespoły U-17 i U-18 z Izraela, Cypru, Grecji i Rumunii – twierdzi zarządający obiektem w Rącznej.

Historia Cracovia Training Center na zdjęciach. Od konferencji z kiełbasą do uroczystego otwarcia: