Kumulacja sportowych emocji. Kraków stolicą siatkówki na najwyższym poziomie

fot. Mateusz Chwajoł/Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Powstanie TAURON Areny Kraków w 2014 roku otworzyło szeroko drzwi do przyjmowania pod Wawelem najlepszych siatkarzy i podróżujących za nimi wspaniałych kibiców. Tylko w tym roku Kraków jest gospodarzem czterech dużych siatkarskich imprez, nie tylko w hali, ale również na piasku. Wydarzenia sportowe to także najlepsza promocja miasta w kraju i za granicą.

Na Kraków zawsze można liczyć – to opinia potwierdzona faktami. Najnowszy przykład to turnieje finałowe mistrzostw Polski juniorów i juniorów młodszych w siatkówce, które odbyły się końcem maja i początkiem czerwca w hali III Liceum Ogólnokształcącego. Gospodarzem miało być Mogilno, ale niemal w ostatniej chwili wycofało się z imprezy. W trudnej sytuacji Polskiemu Związkowi Piłki Siatkowej z pomocą przyszedł KS Hutnik Kraków, który w ekspresowych przygotowaniach mógł liczyć na wsparcie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Najlepsze miejsce dla Memoriału Wagnera

Kraków jest domem Memoriału Huberta Jerzego Wagnera, najlepszego towarzyskiego turnieju siatkarskiego na świecie. Impreza od 2003 roku przypomina o wybitnym trenerze, który w 1976 roku doprowadził naszą męską kadrę do jedynego mistrzostwa olimpijskiego w historii. U kibiców wciąż żywe są emocje związane z ostatnią edycją, tym razem rozegraną od 9 do 11 lipca. Memoriał odbył się w TAURON Arenie Kraków szósty raz w historii i piąty z rzędu! Oznacza to, że dogoniliśmy Olsztyn, który sześć razy był miastem-gospodarzem, ale nie zawsze w pojedynkę.

W 2021 roku w hali przy ulicy Lema bezkonkurencyjni okazali się biało-czerwoni, którzy bez straty seta rozprawili się Norwegią, Azerbejdżanem i Egiptem. Polacy liczą, że w Tokio zespół Vitala Heynena powtórzy sukces sprzed 45 lat.

– Polacy grali w Krakowie w memoriale w 2014 i 2018 roku, a potem wygrywali mistrzostwa świata. Niech to będzie dobrym prognostykiem przed Igrzyskami Olimpijskim w Tokio. Trzymamy kciuki, by wrócili do nas we wrześniu już jako mistrzowie olimpijscy i potwierdzili dominację w mistrzostwach Europy – mówi Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Tegoroczna edycja Memoriału Huberta Jerzego Wagnera była wyjątkowym wydarzeniem – to pierwsza siatkarska impreza w tym roku, w której reprezentacja Polski zagrała przy udziale kibiców i ostatnia przed wylotem na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Całe wydarzenie miało szczególny charakter i odbyło się pod hasłem: „Z Krakowa do Tokio!”. Na zakończenie memoriału reprezentanci Polski udający się na igrzyska olimpijskie otrzymali figurki przedstawiające jeden z symboli Krakowa – Lajkonika z życzeniami od Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. 

Fot. Mateusz Chwajoł/Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Fot. Mateusz Chwajoł/Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Wielkie imprezy w najlepszej hali

TAURON Arena Kraków rozpoczęła sportową działalność właśnie od meczu siatkarskiego. W czerwcu 2014 Polska wygrała przy pełnych trybunach z Brazylią w ramach Ligi Narodów. Kilka miesięcy później największa i najnowocześniejsza hala widowiskowo-sportowa w Polsce gościła spotkania fazy grupowej mistrzostw świata. Świetna organizacja została doceniona i w czasie ME 2017 Kraków był sercem mistrzostw, które biło od pierwszego do ostatniego dnia - rozegrano u nas wiele meczów, ze spotkaniami o medale włącznie.

Od 2 do 8 września czeka nas aż 15 spotkań grupowych ME 2021 z udziałem reprezentacji Polski. Sprzedaż biletów na mistrzostwa ruszyły 21 lipca.

– Kraków to wyjątkowe miejsce, a przede wszystkim wyjątkowi ludzie. Współpraca z władzami miasta, prezydentem Jackiem Majchrowskim i dyrektorem Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztofem Kowalem układa się wzorowo, dla naszej firmy to wyjątkowo ceniony partner, stąd tak wiele działań podejmujemy razem – zaznacza Artur Popko, prezes zarządu Polskiej Ligi Siatkówki.

Kraków i siatkówka – owocny związek

Przez siedem ostatnich lat w wizytówce miasta – TAURON Arenie Kraków – tylko raz nie odbyła się siatkarska impreza. Mowa oczywiście o 2020 roku i przerwie spowodowanej pandemią. To znak, że Kraków stał się stolicą siatkówki – nie tylko polskiej i reprezentacyjnej. Przez lata byliśmy także świadkami turnieju finałowego Ligi Narodów w 2016 roku, Finał Four Ligi Mistrzów (2016, gospodarzem była Asseco Resovia Rzeszów) czy Klubowych Mistrzostw Świata (2017).

– Wszystkie drogi prowadzą do Krakowa, bo to magiczne miasto. Dlatego jesteśmy tu już kolejny rok z Memoriałem Huberta Jerzego Wagnera. Wielkie podziękowania składam na ręce władz miasta za fantastyczną współpracę. Wszystko jest na najwyższym poziomie – mówił przed laty Jerzy Mróz, prezes Fundacji Huberta Jerzego Wagnera.

Przez lata mekką polskiej siatkówki był katowicki Spodek. Dziś jest to wciąż ważne miejsce, ale Kraków ekspresowo zaczął być kojarzony z sukcesami organizacyjnymi i sportowymi, a także pozytywnymi emocjami. Do tego, w liczbie miejsc dla kibiców czy nowoczesności infrastruktury TAURON Arena Kraków zostawia śląski obiekt w tyle.

Fot. Mateusz Chwajoł/Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Fot. Mateusz Chwajoł/Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Wyjątkowy 2021 rok

Ten rok jest dla kibiców wyjątkowy. W lipcu poznaliśmy nowych mistrzów Europy 2020 w piłce nożnej, za chwilę czekają nas emocje związane z Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio. W Krakowie, wśród wielu imprez w różnych dyscyplinach, króluje siatkówka. Za nami wspomniany memoriał i turniej finałowy Tauron Pucharu Polski w Hali Widowiskowo-Sportowej Suche Stawy, w którym bezkonkurencyjna była ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Przed nami wrześniowe mistrzostwa Europy z „polską” grupą, a wcześniej – od 5 do 8 sierpnia – drużyny PlusLigi rozegrają w kompleksie sportowym KS Wanda przy ul. Bulwarowej drugą edycję plażowej letniej PreZero Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki. Kraków jest jedynym miastem w 2021 roku, które będzie gościć męską część tego wyjątkowego turnieju. Mecze będą rozgrywane do dwóch wygranych setów. Nowością jest system – tzw. brazylijski, doskonale znany kibicom siatkówki plażowej.

W zeszłym roku cykl letniego Grand Prix PLS był pierwszą imprezą z udziałem naszych ligowych gwiazd oraz kibiców, po przerwaniu sezonów PlusLigi i TAURON Ligi z powodu pandemii koronawirusa. Turniej plażowy, grany w nietypowy sposób – zespoły liczą po czterech graczy – spotkał się ze sporym zainteresowaniem, a kibice oraz sami uczestnicy świetnie się bawili

Najlepsza promocja? Przez sport

Zarząd Infrastruktury Sportowej w imieniu Gminy Miejskiej Kraków zabiega o organizację najlepszych wydarzeń sportowych, by zapewnić mieszkańcom możliwość spędzenia czasu wolnego i efektywnie wykorzystać bogatą infrastrukturę. Kraków to także miasto otwarte na polskiego i zagranicznego turystę, a imprezy sportowe są jednym z magnesów przyciągających do dawnej stolicy Polski. Eksperci od lat są zgodni, że reklama poprzez sport to strzał w dziesiątkę.

– To najbardziej skuteczna i wymierna forma reklamy miasta. Powinniśmy zabiegać o to, by imprezy te były cykliczne – podkreśla Magdalena Nowak-Obrzut, Zastępca Dyrektora ZIS ds. Marketingu i Organizacji Imprez Sportowych.

Ekwiwalent reklamowy dla Memoriału Wagnera w 2019 roku wyniósł ponad 4 mln zł, a w przypadku Tour de Pologne sprzed dwóch lat – 9,3 mln zł.

Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Rafał Szlachta, podczas odbywającego się w marcu Kongresu Sport Biznes Polska mówił o tak zwanym efekcie barcelońskim, który został opisany po sukcesie gospodarczym, jaki osiągnęła Barcelona w związku z organizacją Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku. „Wzrost rozpoznawalności miasta, rozwój infrastruktury oraz dynamiczne poszerzenie bazy noclegowej zaowocowało w latach 1990-2000 zwiększeniem liczby turystów o 95 procent, a liczby udzielonych noclegów aż o 110 procent” – czytamy na stronie POT.

Pozytywnym efektem zakończyła się także organizacja przez Polskę Mistrzostw Europy w piłce nożnej - Euro 2012. Nasz kraj odnotował w tamtym okresie najwyższy wzrost wartości marki narodowej ze wszystkich, ponad 100 badanych krajów.