Nie tylko igrzyska europejskie. Wiele imprez sportowych w 2023 roku

Na 12 dni, między 21 czerwca a 2 lipca, Kraków stanie się stolicą europejskiego sportu, jako główne miasto III Igrzysk Europejskich. Ważne wydarzenia sportowe, organizowane lub współorganizowane przez miasto, odbędą się na długo przed i na długo po igrzyskach.
Najważniejsze imprezy sportowe w Krakowie w 2023 roku:

1. Mistrzostwa świata w piłce ręcznej mężczyzn (12-22 stycznia, Tauron Arena Kraków)

W Krakowie odbędzie się 21 meczów mistrzostw świata, które organizują Polska i Szwecja. W fazie wstępnej zagrają u nas drużyny z grupy A (Hiszpania, Czarnogóra, Chile, Iran) i F (Norwegia, Macedonia Północna, Argentyna, Holandia). Zobaczymy także spotkania fazy zasadniczej, z udziałem trzech najlepszych drużyn z grup A i B. Na ten etap pod Wawel mogą przyjechać reprezentanci Polski, którzy mundial rozpoczną w Katowicach.

Fot. Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl
Fot. Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl


2. Finał Pucharu Polski siatkarzy (25-26 lutego, Tauron Arena Kraków)

Po dwóch latach przerwy tryumfatora rozgrywek o Puchar Polski znów poznamy w Krakowie. W marcu 2021 roku, w czasie pandemii, spotkania zostały rozegrane bez udziału kibiców w hali Hutnika. Teraz nic nie stoi na przeszkodzie, by fani po brzegi wypełnili Tauron Arenę. W turnieju finałowym PP zagrają cztery zespoły.

3. Cavaliada (2-5 marca, Tauron Arena Kraków)

Tauron Arena szybko zmieni się w duży parkur dla uczestników ostatnich zawodów serii Cavaliada Tour i Finału Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata. Organizatorzy spodziewają się ponad 300 jeźdżców, 420 koni i 25 tysięcy kibiców.

4. 20. Cracovia Maraton (23 kwietnia, ulice Krakowa)

Najważniejsza krakowska impreza biegowa i jedna z najważniejszych w kraju, która może się pochwalić największą liczbą obcokrajowców spośród wszystkich polskich maratonów. W przedostatni weekend kwietnia jak zawsze czeka nas także wiele imprez towarzyszących.

Fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl


5. Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 (21 czerwca - 2 lipca)

Pierwsze igrzyska europejskie, których gospodarzem będzie członek Unii Europejskiej. Impreza, której organizacja w Polsce wzbudzała i wzbudza kontrowersje oraz wiele pytań. Czy warto? Przekonamy się. W Krakowie  czekają nas ceremonie otwarcia i zamknięcia (na stadionie Wisły), a także zawody w 11 z 28 dyscyplin. Stawką będą medale IE 2023, mistrzostw Europy, a w wielu sportach także kwalifacje do Letnich Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024.

6. Finał 80. Tour de Pologne (4 sierpnia, okolice Błoń)

Jeden z najważniejszych wyścigów kolarskich na świecie ponownie zakończy się w Krakowie. W 2023 roku peleton ruszy już po raz 80. Ekipy wyjadą 29 lipca z Poznania, by 4 sierpnia zakończyć rywalizację w Krakowie.

7. XX Memoriał Huberta Jerzego Wagnera (brak potwierdzonego terminu, Tauron Arena Kraków)

Kolejne wydarzenie z jubileuszową edycją. Polacy, aktualnie wicemistrzowie świata, podejmą w Krakowie trzy inne siatkarskie reprezentacje. To najlepszy towarzyski turniej siatkarski na świecie, który w stolicy Małopolski odbędzie się już po raz ósmy i siódmy z rzędu.

8. 16. Bieg Trzech Kopców (24 września, Kraków)

Druga z trzech imprez biegowych tworzących Królewską Triadę Biegową. Bardzo popularny, jedyny bieg górski, którego trasa wiedzie przez centrum dużego miasta. 

9. 9. Cracovia Półmaraton Królewski (8 października, Tauron Arena i ulice Krakowa)

Wydarzenie wieńczące Królewską Triadę Biegową. Półmaraton tradycyjnie rozpocznie się na ulicy Lema, przed Tauron Areną Kraków, a finisz przewidziano we wnętrzu hali. 

10. 19. Krakowski Bieg Sylwestrowy (31 grudnia, Mały Rynek, ulice Krakowa)

Jak spędzić ostatnie godziny mijającego roku? Na sprotowo i wesoło! Taki jest właśnie bieg sylwestrowy, który łączy aktywność fizyczną na dwóch dystansach (5 km, 10 km) z pomysłowymi przebraniami, za które można otrzymać nagrody.

Fot. Mateusz Kaleta / LoveKraków.pl
Fot. Mateusz Kaleta / LoveKraków.pl