News LoveKraków.pl

Nowy stadion Wieczystej. Wydali ponad 600 tys., liczą na środki z ministerstwa [WIZUALIZACJE]

Wizualizacje kompleksu Wieczystej Kraków fot. ZIS

Za dwa miesiące Zarząd Infrastruktury Sportowej ma już mieć pełną dokumentację budowy nowego kompleksu sportowego przy ulicy Chałupnika 16, w tym stadionu piłkarskiego dla ponad dwóch tysięcy kibiców, spełniającego wymagania licencyjne I ligi.

W sierpniu ubiegłego roku przedstawiciele miasta i klubu zaprezentowali koncepcję zagospodarowania terenów Wieczystej Kraków na Prądniku Czerwonym. Jej przygotowanie kosztowało 70 tysięcy złotych. Trzy miesiące później ZIS z tą samą pracownią podpisał umowę na opracowanie pełnobranżowej dokumentacji za 590 tysięcy. Termin realizacja mija 17 listopada tego roku.

Kiedy powstanie nowy stadion Wieczystej?

– Obecnie wykonawca kompletuje dokumentację i zbiera uzgodnienia przyjętych rozwiązań projektowych, które są niezbędne do złożenia wniosku o wydanie decyzji pozwolenia na budowę – mówi Anna Nowosielska z Działu Komunikacji ZIS.

Po uzyskaniu pozwolenia na budowę i zabezpieczeniu środków jednostka będzie mogła ogłosić kolejny przetarg, na realizację prac. W Wieloletniej Prognozie Finansowej Krakowa na tę inwestycję zabezpieczono ponad pięć milionów złotych. Milion w przyszłym roku i cztery w 2025.

To kwota, za którą niewiele uda się zrobić. Ma być wkładem własnym miasta do środków pozyskanych z budżetu państwa – Z tego, co wiem, ministerstwo sportu dość pozytywie odnosi się do tego projektu. Gdy ZIS będzie miał dokumentację, będzie musiał złożyć wniosek o dofinansowanie z jednego z programów. Najlepiej gdyby pokryło większość kosztów, a co najmniej połowę – mówi miejski radny Dominik Jaśkowiec z Platformy Obywatelskiej.

W zeszłym roku urzędnicy szacowali, że nowy kompleks może kosztować od kilkunastu do 20 milionów.

Pierwszoligowy stadion z podgrzewaną płytą i oświetleniem

Koncepcja dla terenu przy ulicy Chałupnika 16 zakłada budowę stadionu, który spełnia wymogi I ligi, a więc drugiej klasy rozgrywkowej w Polsce. Od strony południowo-wschodniej (ulicy Meissnera) powstanie trzykondygnacyjny budynek z zadaszoną trybuną i zapleczem. Obiekt pomieści ponad 2100 osób – 1624 kibiców dwóch rywalizujących drużyn oraz maksymalnie 500 gości VIP i dziennikarzy. Znajdzie się w nim sześć szatni, dwie główne dla grających zespołów o pojemności minimalnej 30 i 20 osób oraz cztery dodatkowe dla minimum 36 osób każda.

Na parterze znajdą się także niezbędne pomieszczenia, m.in. dla sędziów i służb. Od strony terenu zielonego sąsiadującego z ulicą Meissnera będzie działać kawiarnia, dostępna także poza dniami meczowymi. Na piętrach przewidziano pomieszczenia administracyjne klubu i odnowy biologicznej, recepcję, salę VIP, salę konferencyjną, pomieszczenia spikerów, komentatorów, statystyków, techników.

Po zmianach mecze mają być rozgrywane na boisku z trawy naturalnej, wyposażonym w systemy podgrzewania i nawadniania oraz oświetlonym jupiterami zamontowanymi na masztach postawionych w pobliżu narożników.

Mat. ZIS
Mat. ZIS

Boiska treningowe, garaż, park

Zaplanowano garaż podziemny dla minimum 70 samochodów. Jego dach zostanie wykorzystany jako plac, na którym staną kasy i bramki do wpuszczania kibiców. Koncepcja nowego stadionu Wieczystej zakłada także rozbudowę infrastruktury treningowej. Mają powstać dwa boiska treningowe, nieco mniejsze od głównego – jedno z naturalną nawierzchnią, drugie ze sztuczną trawą i przykryciem, dostępne przez cały rok. W planach są także dwa „orliki” o wymiarach 62 na 30 metrów. Na terenie zielonym przy ulicy Chałupnika mamy skorzystać z niewielkiego parku z alejkami i miejscami do siedzenia, natomiast teren w części północno-zachodniej ma być rezerwą pod przyszłe inwestycje.

Problemy Wieczystej w III lidze

By Wieczysta mogła występować w I lidze, potrzebuje dwóch awansów. Na razie klub ma problemy dwa poziomy niżej. III liga jest uważana jest za najtrudniejszą, ponieważ awans uzyskują tylko zwycięzcy każdej z czterech grup. Budowana za ogromne pieniądze drużyna nie zrealizowała celu w poprzednim sezonie. Mimo dwóch zmian pierwszych szkoleniowców, Żółto-Czarni musieli uznać wyższość Stali Stalowa Wola, a wyprzedziła ich także Avia Świdnik.

Przed startem obecnych rozgrywek skład został przebudowany. Trenerem został Maciej Musiał, sprowadzono nie tylko piłkarzy o znanych nazwiskach, ale także znających niższych klas. Drużyna nadal ma problem z seryjnym wygrywaniem i zostawieniem rywali w tyle. Po ośmiu kolejkach jest trzecia, z punktem straty do Siarki Tarnobrzeg. W poniedziałek klub zwolnił Musiała, a tymczasowym szkoleniowcem został Sławomir Peszko.