Perła w koronie i imprezy towarzyszące. Emocjonujący biegowy weekend z 20. Cracovia Maraton w goli głównej!

Gotowi na biegowe święto w pięknym Krakowie? W sobotę i niedzielę – 22 i 23 kwietnia – kilkanaście tysięcy osób weźmie udział w jubileuszowym 20. Cracovia Maraton i innych wydarzeniach, które są dla Krakowa i krakowian powodem do wielkiej dumy.

Na całym świecie – w Barcelonie, Berlinie, Pradze, Nowym Jorku czy Tokio, mieszkańcy kibicują, dostrzegają ogromne wartości wizerunkowe, promocyjne i prosportowe organizowanych maratonów. Jak podkreślają uczestnicy tych wydarzeń: „Biegacz kroczący przez miasto z zawieszonym na szyi medalem otrzymuje brawa, jest podziwiany, a czasem zapraszany na piwo”. Coraz bardziej ta tendencja jest widoczna także w Krakowie. Organizatorzy najbardziej międzynarodowego maratonu w Polsce apelują: dołączcie do kilkunastotysięcznej społeczności Cracovia Maraton, biegajcie z nami, kibicujcie.

Wydarzenie sobotnie

W sobotę o godzinie 9:00 rozpocznie się Cracovia Maraton na Rolkach, którego uczestnicy 12 razy okrążą Błonia. To jedno z niewielu takich wydarzeń w Polsce. Prędkość, z jaką rolkarze pokonują kolejne kilometry, robi ogromne wrażenie! 3,5 godziny później w tym samym miejscu rozpocznie się 16. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego o Puchar RMF MAXX na dystansie 4,2 km. Bieg jest poświęcony jedynemu Polakowi, który dotychczas wygrał Cracovia Maraton (w 2005 roku). Kilka tygodni po sukcesie zginął w wypadku samochodowym w Wyczechowie na Kaszubach. Także w sobotę w Biurze Zawodów w holu pod trybuną wschodnią Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana odbędzie się specjalny panel edukacyjny „Różne twarze maratonu”. W godzinach 13:00-16:30 będzie można posłuchać prelekcji doświadczonych zawodników i specjalistów zajmujących się różnymi dziedzinami związanymi z bieganiem, a także spotkać się i porozmawiać z ekspertami osobiście.

Kolejne sportowe emocje czekają uczestników i kibiców w wieczór poprzedzający 20. Cracovia Maraton. O 21:30 z Rynku Głównego wystartują uczestnicy Igrzyskowego Biegu Nocnego na 10 km. Partnerem tej wyjątkowej imprezy, która przyciąga niesamowitymi widokami w rozświetlonym Krakowie, została spółka Igrzyska Europejskie 2023, która na przełomie czerwca i lipca zorganizuje największą sportową imprezę w Europie w tym roku. Tego wieczora w stolicy Małopolski po raz pierwszy zaprezentowany zostanie Ogień Pokoju, jeden z symboli Igrzysk Europejskich.

Rekordowa niedziela?

W niedzielę punktualnie o godzinie 8:40 z Rynku Głównego wystartują maratończycy na wózkach. Warto podkreślić, że rywalizacja osób z niepełnosprawnościami jest ważnym elementem Cracovia Maraton od pierwszej edycji, która odbyła się w 2002 roku. Na 9:00 w sercu Krakowa przewidziano start głównego biegu, jubileuszowego 20. Cracovia Maraton. Do tegorocznej edycji zgłosiło się 6300 osób z ponad 50 krajów, którzy wypełnili limit miejsc ustalony przez organizatorów. Po uwzględnieniu zwrotów, w Biurze Zawodów dostępne będzie jeszcze ostatnie 100 pakietów startowych. Perła w koronie krakowskich imprez biegowych niezmiennie jest najbardziej międzynarodowym polskim maratonem.

– Kraków to miasto z historią. Miasto piękne, największa marka w Polsce. Od początku uczestnicy biegają wśród zabytków, „z historią w tle”, ale pokazujemy im też to, co jest u nas nowoczesne – mówi Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie i dyrektor 20. Cracovia Maraton. – To przede wszystkim bieg dla mieszkańców Krakowa i Małopolski. Cieszę się, że krakowianie traktują go jako swój – dodaje.

Niewykluczone, że w niedzielę padnie kilka rekordów: liczby uczestników, zawodników na mecie i trasy. – Mamy kilku zawodników, którzy legitymują się czasami poniżej rekordu, ale to nie jest najważniejsze. Przede wszystkim chodzi o to, by przez bieganie pokonywać siebie i swoje słabości – podkreśla Krzysztof Kowal. Od 2019 roku rekordzistami są Kenijczyk Cyprian Kotut (2:09:18) i Ukrainka Wiktorija Chapilina (2:28:03).