Peter Hyballa odchodzi. Nie poprowadzi Wisły w meczu z Piastem! Jest nowy duet

Hyballa pracował w Wiśle od 2 grudnia fot. Wisła Kraków
14 maja Wisła Kraków rozwiązała za porozumieniem stron umowę z trenerem Peterem Hyballą. To oznacza, że niemieckiego szkoleniowca zabraknie na ławce już w niedzielnym meczu z Piastem Gliwice w ostatniej kolejce tego sezonu.

Kontrakt niemieckiego szkoleniowca, podpisany na początku grudnia, miał obowiązywać do 30 czerwca 2022 roku. Hyballa prowadził Wiślaków w trzech meczach w grudniu, po zwolnieniu Artura Skowronka, a potem przepracował z drużyną zimowy okres przygotowawczy. Wisła zaczęła piłkarską wiosnę z wysokiego C - w pięciu meczach wywalczyła dziesięć punktów i strzelała dużo goli. Później forma drużyny znacznie się pogorszyła (przegrana z Lechem Poznań była siódmym meczem z rzędu bez wygranej), a do tego szkoleniowiec miał coraz gorsze relacje z piłkarzami -w  tym ze współwaścicielem klubu Jakubem Błaszczykowskim – i częścią sztabu trenerskiego. Z szatni dochodziły głosy, że Niemiec nie szanuje innych osób, ma duże ego i zawsze musi postawić na swoim. 

Jasny znak Kuby

Gdy w sobotę, po zdobytej bramce, Jakub Błaszczykowski podbiegł do Kazimierza Kmiecika, którego Hyballa chciał usunąc ze składu, ostentacyjnie mijając niemieckiego szkoleniowca, było jasne, że misja Hyballi przy Reymonta dobiega końca. W czwartek klub i trener rozstali się za porozumieniem stron.

"Zawarte zostało porozumienie pozwalające na zakończenie współpracy na warunkach satysfakcjonujących zarówno klub, jak i szkoleniowca. Umowa została rozwiązana 14 maja 2021 roku, a ostatnie spotkanie ligowe ma stanowić początek nowej drogi obranej przez Wisłę" – poinformowała Wisła.

W klubu odchodzą także współpracownicy Hyballi - Robin Adriaenssen i Maik Drzensla.

Pod wodzą Hyballi Biała Gwiazda rozegrała 18 spotkań, na co złożyło się pięć zwycięstw, pięć remisów i osiem porażek. Średnia punktów: 1,11. Bilans goli: 20:24.

Kto za Hyballę?

Na razie nie wiadomo, kto poprowadzi Wisłę w nowym sezonie. Jednym z kandydatów jest Radosław Sobolewski, były kapitan drużyny, który wiosną rozstał się z Wisłą Płock. WP Sportowe Fakty poinformowały również, że krakowianie złożyli ofertę pracy na stanowisku dyrektora sportowego Arturowi Płatkowi. Obecnie Płatek jest pracownikiem Górnika Zabrze.

W Gliwicach funkcję pierwszego trenera będzie pełnić Kazimierz Kmiecik, który posiada licencję UEFA Pro. Klubowa legenda prowadziła piątkowy trening drużyny. Jego asystentem będzie Mariusz Jop.