Pierwsza taka impreza w historii polskiego rugby odbędzie się w Krakowie

Czy polskie zawodniczki zagrają jak w 2022 roku? fot. Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl

12 żeńskich reprezentacji z sześciu kontynentów powalczy w Krakowie o awans do elity rozgrywek w olimpijskiej (siedmioosobowej) odmianie rugby. Pierwszy nad Wisłą turniej pod egidą światowej federacji World Rugby odbędzie się 18 i 19 maja na stadionie im. Henryka Reymana.

W 2022 roku na obiekcie Wisły przy ulicy Reymonta 20 odbyły się mistrzostwa Europy, odebrane Moskowie po inwazji Rosji na Ukrainę, w czasie których reprezentacja Polski wywalczyła mistrzostwa Europy. Kilka miesięcy temu na największym krakowskim stadionie panie walczyły o medale III Igrzysk Europejskich i przepustkę na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024. Były to wydarzenia, za które odpowiadała europejska federacja Rugby Europe.

Teraz przed polskim rugby kolejne wyzwanie. Rywalkami Polek w cyklu World Rugby HSBC Sevens Challenger 2024 będą reprezentacje Belgii, Czech, Chin, Hong-Kongu, Tajlandii, Argentyny, Paragwaju, Kenii, Ugandy, Meksyku oraz Papui Nowej Gwinei. Co ciekawe, niemal identyczny zestaw przeciwniczek Polki będą miały w walce o awans na igrzyska olimpijskie. Będzie to więc sprawdzian i przetarcie przed tym najważniejszym turniejem roku, który zaplanowano w połowie czerwca w Monako.

Turniej rugby w Krakowie. Wysokie wymagania

– Organizacją tego turnieju wchodzimy o kilka poziomów wyżej. Sam manual techniczny to ponad 130 stron, a ma on jeszcze suplementy dotyczące choćby produkcji telewizyjnej. Za ten element jesteśmy odpowiedzialni jako Polski Związek Rugby, a zakłada on np. transmisję przy wykorzystaniu 22 kamer. To będzie jakość, której w polskim rugby jeszcze nie było. Trzeba też pamiętać, że to nie są jedynie dwa dni zmagań. Drużyny przyjeżdżają do Krakowa na tydzień i musimy zapewnić im odpowiednie warunki hotelowe, wyżywienie oraz bazę treningową. Musimy też zadbać o kibiców, by dobrze bawili się zarówno oglądając mecze, jak i w strefach przed stadionem – mówi Krzysztof Czajka, sekretarz generalny PZR.

– Fakt, że światowa federacja wybrała to miasto, jako gospodarza jednego ze swoich turniejów, to wielkie wyróżnienie. Zwłaszcza, że to nie jest po prostu jeden z turniejów, ale ten decydujący. Wcześniej, w Dubaju i Montevideo, karty znajdą się na stole i właśnie tutaj 12 drużyn z całego świata będzie walczyć o wejście do ścisłej elity – podkreślił Jarosław Prasał, wiceprezes związku.

Kalendarz HSBC World Rugby Sevens Challenger 2024:

Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie) – Sevens Stadium – 12-14 stycznia 2024 (kobiety i mężczyźni)

Montevideo (Urugwaj) – Estadio Charrúa - 8-10 marca 2024 (kobiety i mężczyźni)

Kraków (Polska) – Stadion Miejski im. Henryka Reymana - 18-19 maja 2024 (kobiety)

Monachium (Niemcy) - Dantestadion - 18-19 maja 2024 (mężczyźni)