Poland Business Run 2023. Stacjonarnie tylko w Krakowie, wokół Błoń

9 tys. biegaczy, tworzących pięcioosobowe sztafety, weźmie udział w 12. edycji imprezy charytatywnej Poland Business Run. W biegu zaplanowanym na 3 września ponownie znalazła się możliwość wirtualnej rywalizacji w dowolnym miejscu na świecie.

Zapisy do formuły stacjonarnej Poland Business Run 2023 rozpoczęły się 9 maja i potrwają do końca miesiąca lub wyczerpania limitu miejsc. W Krakowie, gdzie w 2012 roku narodziła się idea pomagania przez bieganie osobom z niepełnosprawnością ruchową i po mastektomii, w pierwszą niedzielę września zorganizowany zostanie bieg sztafetowy. Na starcie stanie 1800 pięcioosobowych drużyn, które wystawią przede wszystkim firmy i instytucje.

Każdy uczestnik będzie musiał pokonać trasę o długości czterech kilometrów. Organizatorzy zapowiedzieli, że biegacze znów pojawią się na Błoniach i w ich bliskiej okolicy. Uczestnicy zostaną przydzieleni do jednej z dwóch rund startowych, by uniknąć dużego tłoku.

W ubiegłym roku start, meta i strefa zmian znajdowały się na deptaku przy al. Focha 40 (na wysokości hali Cracovii) w kierunku Alej Trzech Wieszczów. Trasa biegła wzdłuż Błoń z odbiciem w prawo w ul. Oleandry, następnie w prawo w ul. Ingardena prowadzącą do parku Jordana. Z parku, chodnikiem dla pieszych, przebiegała przez jezdnię i skręcała w prawo ponownie wzdłuż Błoń.

Wirtualnie

– Tak jak w ubiegłym roku, gwarantujemy atmosferę i niezwykłe emocje towarzyszące dużej imprezie sportowej. Ale nie zapominamy też o osobach, które wolą biegać wirtualnie, czyli w swoim tempie, po ulubionych ścieżkach czy w czasie urlopu. Start z aplikacją to oprócz wymienionych korzyści także możliwość zaproszenia do udziału współpracowników czy klientów z różnych części świata, do czego bardzo zachęcamy – mówi Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run.

Zapisy do biegu wirtualnego potrwają do 31 sierpnia. Uczestnik może pokonać trasę o długości czterech kilometrów 3 września przez całą dobę. Zawodnik rejestruje swój bieg za pomocą dostępnych na rynku aplikacji biegowych z funkcją GPS lub aplikacji Poland Business Run, zarejestrowanej na urządzeniu mobilnym, albo z użyciem zegarka z funkcją GPS. Następnie wprowadza dane do aplikacji Poland Business Run.

Trasę należy pokonać biegnąc lub idąc. Dopuszczalny jest bieg z wózkiem, korzystanie z kijków do nordic walkingu, bieg z przewodnikiem i z psem. Dopuszcza się również pokonywanie dystansu biegu na bieżni stacjonarnej. Zabronione jest korzystania z rowerów, rolek, deskorolek, nart, hulajnóg i innych urządzeń oraz pojazdów służących do przemieszczania się.

Komu pomogą?

Jednym z tegorocznych beneficjentów zostanie 44-letni Norbert Pielka z Wolbromia. Mężczyźnie w 2011 roku amputowano nogę po wypadku. Dziś pracuje w firmie produkującej urządzenia chłodnicze, trenuje ampfutbol, a wolny czas spędza z dziećmi. Jego proteza ma już kilkanaście lat i wymaga wymiany. Nowa, dofinansowana przez fundację dzięki opłatom startowym uczestników, pozwoli na komfortowe przemieszczanie się i kontynuowanie pracy zawodowej.

Wysiłek biegaczy pozwoli też na zakup wózka dla 33-letniego Jana Folgi z Kasinki Małej. Były członek kadry narodowej w rajdach enduro uległ wypadkowi w czasie przygotowań do startu w Stanach Zjednoczonych. Skutkiem był uraz kręgosłupa i brak czucia w nogach. Teraz uprawia parawioślarstwo, jest drugim wicemistrzem świata.