Ponad 800 osób ma szansę zdobyć Królewską Triadę Biegową. Do weekendowych biegów zapisało się 11,5 tys.

fot. SZYMON GRUCHALSKI/ARCHIWUM ZARZĄDU INFRASTRUKTURY SPORTOWEJ W KRAKOWIE

W niedzielę przed Tauron Areną rozpocznie się krakowski półmaraton. 825 biegaczy (po zapisach internetowych) ma szansę zdobyć Królewską Triadę Biegową, czyli w jednym roku ukończyć Cracovia Maraton, Bieg Trzech Kopców i Cracovia Półmaraton Królewski.

Na liście zapisanych do startu w najmłodszym i najliczniejszym biegu organizowanym przez Zarząd Infrastruktury Sportowej są nazwiska 8528 osób z 50 krajów. Limit uczestników 9. Cracovia Półmaratonu Królewskiego wynosi 8888, więc można się zapisać jeszcze w piątek i sobotę w biurze zawodów w Tauron Arenie Kraków, która jest bazą imprezy. W tym roku trasa biegu została zmieniona w związku z remontami w rejonie mostu Dębnickiego.

9. Cracovia Półmaraton Królewski. Kto wygra?

Faworytami rywalizacji są Kenijczyk Eric Leon Ndiema, ubiegłoroczny zwycięzca i drugi na mecie tegorocznego maratonu, i jego rodak David Kiprono Metto, mający na koncie m.in. wygraną w 19. Cracovia Maraton i drugie miejsce w 20. Cracovia Maraton. Będzie też kilku Kenijczyków legitymującymi się dobrymi czasami. Swój start zapowiedział także Mateusz Kaczor, który w 2022 roku zajął czwarte miejsce.

O wygraną wśród kobiet walczyć będą m.in. Monika Jackiewicz, najlepsza w 2021 roki i trzecia w 2022, Katarzyna Jankowska, wielokrotna mistrzyni i medalistka mistrzostw Polski w biegach długodystansowych, Mołdawianka Lilia Fiskowicz, tryumfatorka dwóch krakowskich maratonów i rekordzistka trasy Biegu Trzech Kopców, oraz Ukrainka Maryna Nemczenko. Mają też przyjechać mocne Kenijki.

Pod względem frekwencji rekordowy był 2018 rok, gdy na metę dotarło 8740 biegaczy. Rekordy trasy w 2019 roku ustanowili Etiopczyk Enyew Mekonnen (1:01:34) i Kenijka Betty Lembus (1:10:48).

Biegi dla dzieci i na pięć kilometrów

Półmaratończycy po starcie pobiegną w stronę ulicy Mogilskiej. W kierunku alei Pokoju ruszą uczestnicy biegu towarzyszącego na pięć kilometrów – Piątki dla krakowskiego sportu, inaugurującej obchody 15-lecia ZIS. Zapisało się 1208 osób. Limit startujących wynosi 1500, więc będzie można się zgłosić w biurze zawodów. 

W sobotę dwa tysiące dzieci i młodzieży weźmie udział w Mini Melts Kraków Run. Tego dnia w Tauron Arenie odbędzie się panel edukacyjny o bieganiu. Organizatorzy zapraszają także do strefy atrakcji dla dzieci i strefy ekologicznej.

Informacje o zmianach w organizacji ruchu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej dostępne są w TYM MIEJSCU.