Przygotowania do Ligi Mistrzów. Przerwa między siłownią i kajakami a pierwszymi treningami na lodzie

fot. Arkadiusz Szuba

Hokeiści Comarch Cracovii, tryumfatorzy Pucharu Kontynentalnego, odpoczywają po pierwszym etapie okresu przygotowawczego. Po powrocie (11 lipca) czeka ich już wyjazd na lód – najpierw w Popradzie, a potem w hali przy Siedleckiego.

Ubiegły sezon był dla Pasów gorzko-słodki. Z jednej strony nie udało się im realnie powalczyć o kolejny medal mistrzostw Polski (odpadli w ćwierćfinale), za to zostali pierwszą drużyną znad Wisły, która tryumfowała w europejskich rozgrywkach – Pucharze Kontynentalnym. Zwycięstwo w Danii dało podopiecznym Rudolfa Rohaczka przepustkę do występów w Lidze Mistrzów, w której będzie grał również mistrz kraju GKS Katowice.

Liga Mistrzów od września. Pierwsze mecze w Krakowie

Hokeiści Cracovii będą walczyć w grupie F z Farjestad BK (Szwecja), Villach SV (Austria) i Straubing Tigers (Niemcy). Zespół ze Szwecji był już rywalem Pasów w LM w sezonie 2016/2017 i wygrał oba mecze (5:1 w Tauron Arenie Kraków i 7:0 u siebie).

2 września o godzinie 20:15 krakowianie będą gospodarzami pierwszego spotkania z Straubing Tigers, debiutantem w LM. Dwa dni później (o godzinie 20:20) podejmą Villach SV. 9 i 11 września 12-krotni mistrzowie Polski rozegrają z tymi drużynami mecze wyjazdowe. Fazę grupową zakończą dwa spotkania z Farjestad – 4 października w Skandynawii i 11 października w Krakowie (godzina 18). Do 1/8 finału awansują po dwie najlepsze drużyny z ośmiu grup. GKS Katowice trafił do grupy D.


Tradycyjne treningi w kajakach. Fot. Cracovia.pl
Tradycyjne treningi w kajakach. Fot. Cracovia.pl


W nowym sezonie w ekipie Pasów nie będzie zawodników z Rosji. Poprzednie rozgrywki kończyło pod Wawelem aż 12 hokeistów z tego kraju, a kontrowersje wywoływał brak reakcji klubu po rozpoczęciu przez Rosję wojny na Ukrainie. Był to czas, gdy sportowy świat, z małymi wyjątkami lub unikami, nakładał sankcje na sportowców z Rosji i Biaorusi. Cracovia nie zrobiła nic, a gracze zza wschodniej granicy mieli duży wpływ na sukces w Pucharze Kontynentalnym.

Bieganie, kajaki i wizyta u prezydenta

Na początku lipca zawodnicy Comarch Cracovii zakończyli etap przygotowań „na sucho” do rywalizacji w LM i polskiej ekstralidze. Przez miesiąc ćwiczyli w siłowni, trenowali w kajakach, biegali po wzniesieniach z kamizelkami obciążającymi i trenowali strzały na sztucznej tafli przy Siedleckiego 7.

W przerwie między wymagającymi treningami zawodnicy odwiedzili prezydenta Krakowa. Była to okazja, by Jacek Majchrowski osobiście pogratulował trenerom i drużynie zwycięstwa w Pucharze Kontynentalnym. Goście i prezydent wymienili się upominkami. Majchrowski otrzymał hokejowy kij i bluzę ze swoim nazwiskiem.


fot. Cracovia.pl
fot. Cracovia.pl


Czas na lód. Zgrupowanie w Popradzie i osiem sparingów

Drugi etap przygotowań rozpocznie się już w poniedziałek, 11 lipca, kiedy drużyna wyjedzie na pięciodniowe zgrupowanie do słowackiego Popradu. Do autokaru wsiądą wszyscy zawodnicy posiadający ważne kontrakty (obecnie to 21 osób) i kilku najzdolniejszych juniorów z drużyny tegorocznych wicemistrzów Polski. „Podczas obozu zaplanowano po dwa treningi dziennie na tafli, które będą mieć głównie charakter zapoznania się z lodem. Zawodnicy będą również pracować nad zgraniem i taktyką. Oprócz zajęć na tafli drużyna będzie także korzystać z bogatego zaplecza do odnowy biologicznej i trenować w siłowni” – informuje Cracovia.

18 lipca Pasy rozpoczną zajęcia na lodzie przygotowanym w hali przy Siedleckiego. W sierpniu trener Rohaczek zaplanował rozegranie siedmiu meczów kontrolnych (od 4 do 28.08): po dwa z GKS-em Katowice, Unią Oświęcim i Duklą Michalovce (Słowacja) oraz jedno spotkanie z HK Poprad (Słowacja).