PZU Cracovia Maraton to-ge(t)-ther(e): jesienne bieganie i pomaganie w różnych odsłonach

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Z powodu pandemii 19. Cracovia Maraton został przełożony na wiosnę, ale to nie znaczy, że biegacze będą mieli nudną jesień! 8 listopada królewski dystans pokona wokół Błoń 250 osób, a pozostali będą się mogli włączyć w inny sposób. Wydarzenie wspomoże również jeden z krakowskich szpitali.
W drugą niedzielę listopada 42 km i 195 m, czyli niespełna 12 okrążeń wokół Błoń, pokona 250 zawodniczek i zawodników. Początek o godzinie 10, limit czasu na pokonanie trasy – maksymalnie 4,5 godziny. 50 miejsc Zarząd Infrastruktury Sportowej, organizator imprez biegowych, zarezerwował dla swoich partnerów, a pozostli uczestnicy zostaną wylosowani spośród tych, którzy zapiszą się między 8 a 12 października (start o godzinie 12, koniec o 9).

Bieg zostanie przygotowany z zachowaniem wszelkich zasad reżimu sanitarnego. W strefie startu każdy uczestnik będzie miał zapewnioną wymaganą przestrzeń, obowiązywał będzie nakaz zasłaniania ust oraz nosa. Na mecie, oprócz medali, zawodnicy otrzymają folię termiczną, pakiet regeneracyjny i maseczkę. Za bramą startu ustawiony będzie punkt odżywiania, gdzie dla zawodników przygotowane zostaną woda, napoje izotoniczne i żele energetyczne.

Pozostałe osoby będą mogły wziąć udział w biegu wirtualnym dla biegaczy i rolkarzy (19 października-8 listopada), który można pokonać na dowolnej trasie i zarejestrować w aplikacji PZU Cracovia Maraton. Do wyboru będzie pięć dystansów: 5 km, 10 km, 13 km, 21,097 km, 42,195 km. Można wybrać więcej niż jeden dystans, natomiast na każdym wynik można zarejestrować tylko jeden raz. Zapisy ruszą 8 października.

Do wyboru będą dwa pakiety: darmowy (z numerem startowym i dyplomem do własnego wydruku oraz kuponami rabatowymi na produkty i usługi partnerów wydarzenia) i premium za 40 złotych – dla maksymalnie dwóch tysięcy osób (zawierał będzie także koszulkę i upominki, które razem z pozostałymi elementami zostaną wysłane pocztą).

– Cieszę się, że mimo pandemii uda nam się w tym roku zaproponować biegaczom sportowe emocje. Bieg wokół Błoń będzie miał wymiar bardziej symboliczny — mówi Krzysztof Kowal, dyrektor ZIS.

Charytatywnie 

Opłata za udział w biegu maratońskim wokół Błoń wyniesie minimum 100 złotych. Uzyskana kwota zostanie przeznaczona na rzecz Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Placówka otrzyma także środki uzyskane dzięki specjalnej sztafecie maratońskiej na bieżniach.

Znani sportowcy i aktorzy, a także drużyny sponsorów, Cracovia Maraton Team i personalu szpitala im. Żeromskiego będą rywalizować w siedmioosobowych zespołach. Bieżnie zostaną przygotowane na stadionie Wisły. Każda drużyna w ciągu 4,5 godziny będzie miała za zadanie pokonać dystans maratonu.

Wyzwanie podejmie między innymi Andrzej Popiel, krakus, współpracujący z kilkoma teatrami. – Aktorstwo to jeden z niewielu zawodów, gdzie utrzymujemy wysoką formę fizyczną. Wielu z nas jest zawsze gotowych stawić się i wziąć udział w imprezach charytatywnych na terenie Krakowa – mówił 35-letni aktor.