Rowerowy Maj: W Skawinie czuć powiew Tour de Pologne

Akcja fot. Materiały prasowe organizatora

Największa w Polsce kampania promująca zdrowy tryb życia już po raz szósty zawitała do Skawiny. Na półmetku widać dużą determinację uczniów, by codziennie dojeżdżać do szkoły na rowerze, czy hulajnodze. Miasto o poranku przypomina trasę miniaturowego Tour de Pologne i to nie przypadek, bo w tym roku ten wspaniały wyścig odwiedzi również Skawinę.

Z inicjatywą stworzenia wielkiej akcji pod hasłem „Rowerowy Maj” wyszło przed laty Miasto Gdańsk, które szybko zaraziło swoim pomysłem całą Polskę. W ramach kampanii przedszkolaki oraz dzieci i młodzież szkolna, mają za zadanie przez cały miesiąc dojeżdżać do szkoły rowerem, hulajnogą, na deskorolce lub rolkach. To nie tylko promocja aktywności, ale też okazja, by przyjrzeć się, czy w okolicach placówek edukacyjnych istnieje niezbędna infrastruktura rowerowa.

Trzydzieści tysięcy przejazdów na półmetku

Skawina przystąpiła do „Rowerowego Maja” już po raz szósty. Do udziału zgłosiło się 20 placówek, w których do akcji aktywnie włączyło się 190 klas i grup, a przy okazji też nauczyciele i rodzice. To oznacza niemal 4000 uczestników, którzy wykonali dotąd 30 460 przejazdów. Zainteresowanie jest ogromne, bo stojaki na rowery przed kilkoma szkołami codziennie wypełniają się po brzegi.

- Akcja cieszy się wielką i stale rosnącą popularnością. Dla porównania, 6 lat temu w kampanii wzięło udział zaledwie 188 osób. To dobra zabawa połączona ze zdrową rywalizacją, która uczy przepisów ruchu drogowego w praktyce i umiejętności poruszania się rowerem po mieście. To zaowocuje w przyszłości. Uczniowie zobaczą, że rower jest szybki, ekologiczny, zdrowy i w gminie Skawina bezpieczny. Mamy rozbudowaną infrastrukturę rowerową, sieć ciągów pieszo-rowerowych, ścieżki rowerowe, a w wielu miejscach znajdują się wiaty rowerowe, stojaki i stacje naprawcze dla jednośladów – mówi burmistrz Skawiny, Norbert Rzepisko.

Silny partner

Uczestników do aktywnego udziału motywuje również element rywalizacji. Zarówno placówki, jak i klasy mogą wygrać atrakcyjne nagrody. Wyróżnieni zostaną także rowerzyści, którzy przez cały maj utrzymają stuprocentową frekwencję. Sponsorem głównym Rowerowego Maja oraz fundatorem niektórych nagród jest lokalna firma Valsir, która – można śmiało powiedzieć - żyje kolarstwem.

- Valsir jest partnerem największych wyścigów na świecie, takich jak Giro d’Italia, czy Vuelta a Espana. W tym roku pod naszą siedzibą w Skawinie rozpocznie się finałowy etap Tour de Pologne. Kolarstwo jest naszą pasją, ale nie tylko na tym najwyższym poziomie. Nasza firma włącza się w różne inicjatywy, które promują poruszanie się na rowerze wśród najmłodszych w całej Europie. To dla nas bardzo ważne, by brać czynny udział w życiu lokalnej społeczności. Mamy nadzieję, że włączając się w Rowerowy Maj i zapraszając do Skawiny Tour de Pologne zapewnimy mieszkańcom sporo emocji i zdrowej aktywności – mówi Barbara Rosek, prezes Valsir Polska.

Wielki finał

Rowerowy Maj potrwa do końca miesiąca, ale organizatorzy mają nadzieję, że nawyk jeżdżenia na rowerze do szkoły, czy przedszkola pozostanie z uczestnikami na dłużej. W sobotę 4 czerwca na rynku w Skawinie odbędzie wielki finał, podczas którego zostaną wręczone nagrody dla najbardziej aktywnych szkół i klas. Zaplanowano także rowerowe show ze specjalnym torem, na którym każdy będzie mógł spróbować swoich sił. Niemal dokładnie dwa miesiące później, 5 sierpnia, odbędzie się 7. etap 79. Tour de Pologne na trasie Valsir Skawina – Kraków. Cały peleton gwiazd kolarstwa będzie można oglądać na ulicach oraz rynku Skawiny.