Spotkanie z historią Garbarni. 8 lutego i na co dzień

Jubileuszowa koszulka Garbarni fot. Garbarnia Kraków

W najbliższy wtorek w budynku klubowym zostanie otwarta wystawa historyczna poświęcona stuletniej działalności Brązowych. Wydarzeniu będzie towarzyszyło spotkanie poświęcone m.in. promocji książki „Trzeci Mistrz z Krakowa – 100 lat RKS Garbarnia Kraków”.

2021 rok był naznaczony licznymi wydarzeniami jubileuszu ludwinowskiego klubu. Ostatnim akcentem jest przygotowanie i otwarcie wystawy historycznej. Pamiątki zgromadzone przez dekady, ale też całkiem niedawno przekazane przez prywatne osoby, znajdą godne miejsce w holu na parterze budynku klubowego. Wiele z ukazanych cennych przedmiotów podarował Marcin Kużdżał – krakowski kolekcjoner i wieloletni kibic Garbarni.

– To będzie stała ekspozycja, dostępne na co dzień. Liczymy, że w kolejnych latach wystawa będzie rozwijana – mówi LoveKraków.pl Rafał Stary, rzecznik prasowy Garbarni.

Bezpłatne spotkanie z historią Garbarni

W dniu otwarcia wystawy, 8 lutego o godzinie 17.30, odbędzie się otwarte spotkanie z historią Garbarni. Wśród gości znajdą się Norbert Tkacz – dziennikarz, autor książki „Trzeci Mistrz z Krakowa. 100 lat RKS Garbarnia Kraków”, Grzegorz Pazurek – prawnuk Karola Pazurka, reprezentanta Polski i legendy Garbarni oraz Andrzej Kucharczyk – wieloletni zawodnik, trener, działacz i członek honorowy klubu.

„Wśród omawianych tematów nie zabraknie dyskusji dotyczących największych sukcesów Garbarni Kraków, najlepszych momentów w dziejach klubu, historii podgórskiego sportu, a także opowieści dotyczących legendy Garbarni – Karola Pazurka. Ponadto Norbert Tkacz opowie o kulisach powstawania jubileuszowej książki, natomiast Andrzej Kucharczyk podzieli się wspomnieniami z gry w brązowo-białych barwach” – zapowiada klub.

Kiedyś klub wielosekcyjny, dziś piłkarski

Robotniczy Klub Sportowy Garbarnia powstał w 1921 roku z inicjatywy pracowników Polskich Zakładów Garbarskich. Pierwsze lata działalności przyniosły mu największe dotąd sukcesy w piłce nożnej: wicemistrzostwo Polski w 1929 roku i mistrzostwo w 1931. Wówczas gracze Brązowych byli reprezentantami Polski, a sam klub rywalizował na międzynarodowej arenie, pokonując między innymi Bayern Monachium 8:0. W 1956 roku Garbarnia jako pierwszy polski zespół piłkarski gościł pojechał na tournee do Chińskiej Republice Ludowej.

Obecnie Garbarnia prowadzi zespół seniorów w II lidze (rezerwy w IV) i ma jedną z największych w Krakowie akademii piłkarskich. W przeszłości w klubie działały inne sekcje, m.in. kolarska i zapaśnicza.