News LoveKraków.pl

Stadion Wieczystej Kraków. Są pieniądze na wkład miasta i zapowiedź przetargu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Łącznie 29 mln zł na kolejne lata zagwarantowali miejscy radni na budowę nowego stadionu piłkarskiego przy ulicy Chałupnika na Prądniku Czerwonym. W przyszłym roku okaże się, ile to realnie może kosztować i dotację w jakiej wysokości uda się uzyskać.

Rada Miasta Krakowa przyjęła poprawkę radnego Dominika Jaśkowca dotyczącą zapewnienia finansowania budowy nowego stadionu i zaplecza treningowego na terenie Klubu Sportowego Wieczysta. To łącznie 29 mln wkładu własnego gminy, rozpisane na kilka lat, by inwestycja mogła ruszyć. W styczniu Zarząd Infrastruktury Sportowej powinien dysponować pozwoleniem na budowę i będzie mógł ogłosić przetarg.

– Wówczas przekonamy się, ile to zadanie może nas kosztować. Miasto liczy na dofinansowanie inwestycji ze środków zewnętrznych. Jeżeli będzie jasne, jaka kwota zostanie przyznana, to będziemy wiedzieli, jaką część środków z wkładu własnego możemy przesunąć na inne inwestycje – tłumaczy Jaśkowiec.

Wieczysta Kraków. Wizuzalizacje obiektu

Na miejskim terenie przy ulicy Chałupnika 16, użytkowanym przez Wieczystą, ma powstać stadion spełniający wymagania I ligi (drugi poziom rozgrywek w Polsce) z zadaszoną trybuną od strony ulicy Meissnera dla 2090 osób. Obiekt będzie wyposażony w system sztucznego oświetlenia, utrzymujący minimalne średnie natężenie o wartości 1600 luksów. Piłkarze będą grać na hybrydowej płycie – połączenie trawy naturalnej i sztucznej ma zapewnić jej lepszą wytrzymałość.

Trybuna stadionu będzie częścią budynku, w którym znajdzie się m.in. kilka szatni, pomieszczenia dla dziennikarzy, administracji klubu, kawiarnia i strefa odnowy biologicznej. W skład centrum sportowego wejdzie też podziemny parking, którego dach zostanie wykorzystany jako plac z kasami i bramkami do wpuszczania widzów. Projekt zakłada także budowę dwóch dużych boisk treningowych (w tym jednego ze sztuczną nawierzchnią, z możliwością przykrycia) i dwóch „orlików”. Na terenie zielonym przy ulicy Chałupnika planowany jest niewielki park z alejkami i miejscami do siedzenia, natomiast teren w części północno-zachodniej ma być rezerwą pod przyszłe inwestycje.

Po rundzie jesiennej Wieczysta jest liderem grupy IV III ligi.
Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Czerwony