Tour de Pologne w Krakowie do 2026 roku. „O taką promocję nam chodzi”

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

4 sierpnia przy Błoniach zakończy się 80. Tour de Pologne. 29 maja miasto i firma Lang Team poinformowały też o przedłużeniu współpracy na lata 2024-2026.

Jubileuszowy narodowy wyścig wystartuje 29 lipca w Poznania. Ostatni, siódmy etap, rozpocznie się 4 lipca w Zabrzu i zakończy trzema pięciokilometrowymi rundami wokół Błoń, z metą na al. Focha.

– Tour de Pologne ma swoją markę, kolarze przyjeżdżają wyrobić sobie nazwisko. Nasz wyścig odkrywa nowe gwiazdy, to tu zaczynali Alberto Contador czy Peter Sagan. Jest to wyścig bardzo otwarty, dużo się dzieje. Skala trudności jest różna i przez siedem dni kolaże będą mieli gdzie walczyć. Przygotowaliśmy kilka fajnych tras do pokazania się na Dolnym Śląsku i w Bielsku-Białej – zapowiada organizator imprezy Czesław Lang.

Światowy zasięg

Tour de Pologne związał się z Krakowem w 2008 roku. W naszym mieście organizowany był etap z indywidualną jazdą na czas, tour ruszał z Krakowa. Ostatnio pod Wawelem odbywa się ostatni etap. – To wielkie święto dla kolarstwa, Krakowa i Polski. Kraków pokazywany w czasie transmisji z lotu ptaka jest najpiękniejszym Krakowem jaki można zobaczyć. To coś pięknego i właśnie o taką promocję miasta nam chodzi – mówi Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej.

Wyścig zaliczany do cyklu UCI World Tour jest pokazywany do ponad stu państw. Każdy etap będzie transmitowany od startu do mety przez ponad pięć godzin. – Ubiegłoroczna edycja najlepszą oglądalność miała w Indiach, gdzie transmisję śledziło od sześciu do siedmiu milionów widzów – mówi Lang.

Także w tym roku zmaganiom kolarzy będzie towarzyszyła impreza promująca sport i kolarstwo wśród dzieci i młodzieży – Junior Tour de Pologne.