Twardy orzech do zgryzienia. Nowy termin 21. Cracovia Maraton?

fot. Eryk Ruta/LoveKrakow.pl

Na niespełna dziewięć miesięcy przed kolejnym krakowskim maratonem organizatorzy zastanawiają się nad zmianą terminu biegu. Został wyznaczony na 21 kwietnia, a tego dnia w kraju mogą się odbyć wybory samorządowe.

Pierwsze edycje Cracovia Maraton – od 2002 do 2008 roku – a także 15. w 2016 były organizowane w maju. Na pozostałe uczestnicy przyjeżdżali w kwietniu.

Kiedy 21. Cracovia Maraton?

Kolejna rywalizacja na królewskim dystansie kilka miesięcy temu została potwierdzona na niedzielę 21 kwietnia. Bieg może jednak kolidować z wyborami do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz wyborami wójtów, burmistrzów i prezydentów. Ich kadencje kończyły się jesienią tego roku, ale zostały wydłużone do 30 kwietnia 2024, by rozdzielić wybory parlamentarne od samorządowych.

Wiosenne wybory muszą się odbyć po 31 marca, ale nie później niż 23 kwietnia. Możliwe dni to niedziele 7, 14 lub 21 kwietnia. W ostatnim możliwym terminie kolidowałyby z 21. Cracovia Maraton. To duża impreza, na czas której w mieście zamyka się wiele ulic, dlatego obywatele mogliby mieć trudności z dotarciem do lokali wyborczych.

W związku z tym Zarząd Infrastruktury Sportowej, organizator biegu, ma twardy orzech do zgryzienia. Trwają konsultacje odnośnie zmiany daty maratonu, by z odpowiednim wyprzedzniem poinformować o tym zainteresowanych przed rozpoczęciem zapisów. Cracovia Maraton przyciąga tysiące osób nie tylko z Polski, dlatego ważne jest, by mogli wcześniej zaplanować przyjazd.

Kiedy odbędzie się 21. Cracovia Maraton? Jeden ze scenariuszy zakłada przeniesienie go na sobotę 20 kwietnia. Organizatorzy musieliby wtedy zdecydować, co z imprezami towarzyszącymi na krótszych dystansach, które w ostatnich latach poprzedzały maratońską niedzielę.

Przyspieszony Bieg Trzech Kopców i Cracovia Półmaraton Królewski

Jesienne wybory parlamentarne wpłynęły na terminy 16. Biegu Trzech Kopców (24 września) i 9. Cracovia Półmaratonu Królewskeigo (8 października). Obie imprezy odbędą sie tydzień wcześniej niż w poprzednich latach.