W sierpniu żużel wróci do Krakowa. Najpierw trzeba zająć się torem, który stracił licencję [ZDJĘCIA]

Stadion Wandy. Zdjęcia z maja 2023 roku fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

14 sierpnia reprezentacja Polski rozegra mecz towarzyski na stadionie Wandy przy ulicy Odmogile. Wcześniej miasto ma zmodernizować tor.

Żużel jest jedną z tych dyscyplin, które nie miały ostatnio w Krakowie dobrej passy. Zadłużona po uszy Speedway Wanda po raz ostatni jeździła w II lidze w 2019 roku. Zespół złożony przede wszystkim z juniorów notował wysokie porażki i w kolejnym sezonie już nie wystartował.

Bez efektów

Na przestrzeni lat pojawiały się inicjatywy mające doprowadzić do reaktywacji czarnego sportu pod Wawelem, ale nikomu nie udało się tego zrobić na stałe. Na początku 2020 roku powstało Stowarzyszenie Wanda Krakowskie Smoki, które zapowiadało nowe otwarcie i powrót do ligowej rywalizacji od sezonu 2021. Przeprowadziło badania wśród kibiców i mieszkańców, którzy nie interesują się żużlem, by sprawdzić, jaki jest potencjał. Działalność rozpoczął też sklep internetowy. Na czele stowarzyszenia stał Marcin Kromoliński. W projekt zaangażował się także były rzecznik prasowy Wisły Kraków Damian Juszczyk, ale szybko odciął się od Kromolińskiego.

Żużel chciał postawić na nogi także Klub Motorowy Wiraż Kraków, założony przez osoby pracujące wcześniej w Speedway Wandzie.

Kroki do przodu

Teraz wydaje się, że dla żużla w końcu zacznie świecić słońce. Dwa lata temu odbyło się zebranie założycielskie Stowarzyszenia Przyjaciół Żużla. Na jego czele stoi Zbigniew Krzysztyniak – obecnie członek rady nadzorczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, wcześniej dyrektor biura prasowego magistratu i korespondent Polskiej Agencji Prasowej w Pradze. W lutym stowarzyszenie poinformowało, że efektem kilkumiesięcznej działalności jest umowa poddzierżawy stadionu przy ulicy Odmogile 1 i wywalczone środki w budżecie miasta na jego remont.

12 maja Zarząd Infrastruktury Sportowej ogłosił przetarg na modernizację toru. Kto i za jakie pieniądze zechce się podjąć zadania, dowiemy się najwcześniej 31 maja, kiedy zostaną otwarte oferty. Na nieużywanym od dawna torze (od czasu do czasu odbywały się treningi) przede wszystkim trzeba uzupełnić nawierzchnię z kruszywa granitowego i glinki ceglanej oraz wybudować nowe bandy. Wykonawca ma także uzupełnić brakujące krzesełka dla widzów, naprawić bramy, ogrodzenie trybuny VIP, kasy biletowe oraz wieżyczki telewizyjne i sędziowską. Konieczne jest również odnowienie parku maszyn.

Nowe otwarcie od meczu kadry

Przeprowadzenie prac zagwarantuje uzyskanie licencji torowej na sezon 2023. Stowarzyszenie liczy, że prace przebiegną szybko i już w wakacje będzie można organizować pierwsze treningi.

Powrót ligowej rywalizacji do Krakowa nadal jest melodią przyszłości, ale już 14 sierpnia do Bieńczyc zawita reprezentacja Polski, by rozegrać mecz towarzyski z nieznanym jeszcze rywalem. To będzie wydarzenie, na które wielu sympatyków żużla w naszym mieście czekało przez wiele lat.

Biało-czerwoni rywalizowali w Krakowie w 2016 i 2017 roku. Zremisowali z Rosją (45:45) i pokonali Australię (49:41).


Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim