W sobotę Aquathlon dla dzieci i młodzieży. 150 osób ruszy w zawodach biegowo-pływackich

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Połączenie pływania i biegania, czyli Aquathlon, to impreza, jaka w najbliższą sobotę odbędzie się w ramach miejskiej kampanii „Kraków w formie”,  po raz pierwszy. W wydarzeniu wezmą udział dzieci i młodzież w wieku 7-15 lat. Limit zgłoszeń do zawodów osiągnięty został w rekordowym tempie.

Aquathlon łączy w sobie dwie dyscypliny i jest odmianą triathlonu. Zawodnicy kolejno pływają i biegną, w programie nie ma natomiast kolarstwa. Zawody wygra zawodnik, który uzyska najkrótszy łączny czas z obu konkurencji. Na krakowskich zawodach dystans do pokonania będzie zależał od przynależności do kategorii wiekowej.

Biegali wzdłuż plaży

Skąd w ogóle wziął się aquathlon? Oficjalna data pierwszych zawodów jest nieznana. Korzeni tych wyścigów można doszukać się w latach 50. XX wieku. Wówczas w Australii ratownicy wodni zorganizowali zawody, w których w pierwszej kolejności uczestnicy biegli wzdłuż plaży, następnie płynęli do boi, a po wyjściu z morza biegli do wyznaczonego miejsca na plaży.

W zawodach organizowanych przez Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy i będących częścią miejskiej kampanii „Kraków w formie” uczestnicy będą mieli do pokonania etap pływacki na basenie KSOS Centrum przy al. Powstania Warszawskiego 6, a następnie bieg przełajowy na terenach zielonych KSOS.

Rywalizacja będzie toczyć się na sześciu dystansach i w sześciu odpowiadającym im kategoriach wiekowych:

  • Dzieci I (pływanie – 20 m, bieg – 200 m), K 7 (dziewczęta 7–8 lat), M 7 (chłopcy 7–8 lat), urodzeni w latach 2014–2015;
  • Dzieci II (pływanie – 20 m, bieg – 200 m), K 9 (dziewczęta 9 lat), M 9 (chłopcy 9 lat), rocznik 2013;
  • Dzieci III (pływanie – 40 m, bieg – 400 m), K 10 (dziewczęta 10 lat), M 10 (chłopcy 10 lat), rocznik 2012;
  • Żacy I (pływanie – 80 m, bieg – 600 m), K 11 (dziewczęta 11 lat), M 11 (chłopcy 11 lat), rocznik 2011;
  • Żacy II (pływanie – 120 m, bieg – 600 m), K 12 (dziewczęta 12-13 lat), M 12 (chłopcy 12–13 lat), rocznik 2009–2010;
  • Młodzicy (pływanie – 160 m, bieg – 800m), K 14 (dziewczęta 14-15 lat), M 14 (chłopcy 14–15 lat), rocznik 2007–2008.

Nie ma przegranych

Przyjmowanie zgłoszeń na krakowski aquathlon zakończyło się 9 maja, a limit zawodów został osiągnięty w kilkadziesiąt minut. W rywalizacji ruszy finalnie 150 osób.

„W tych zawodach nie ma przegranych” – piszą organizatorzy, który przypominają, że celem imprezy jest zachęcenie dzieci z Krakowa i okolic do aktywności ruchowej i uprawiania sportu.

Każdy uczestnik, po ukończeniu zawodów, otrzyma pamiątkowy medal oraz zestaw drobnych upominków. Możliwe będzie również zdobycie wiedzy z zakresu pierwszej pomocy wprost od ratowników wodnych.

To dopiero początek sportowych atrakcji

Wydarzenie jest częścią szerszej akcji, jaką organizuje Miasto Kraków – „Kraków w formie". W jej ramach przez cały okres wiosenny i letni na terenie miasta organizowanych będą dziesiątki wydarzeń i akcji, których celem jest promocja zdrowego trybu życia, aktywnej rekreacji i uprawiania sportu. Na krakowian czekać będą wydarzenia czysto sportowe okraszone dużą dawką rywalizacji, ale również wiele projektów rekreacyjnych i miasto-poznawczych.

Cel jest jeden – chodźmy na pole, ruszajmy się i korzystajmy z infrastruktury i możliwości, jakie w zakresie sportu i rekreacji daje nam nasze miasto.

 

comments powered by Disqus