Prezydent wydał decyzję środowiskową dla budowy nowego stadionu Hutnika Kraków przy ul. Ptaszyckiego. Szczególna uwaga została zwrócona na ochronę drzew rosnących na terenie inwestycji.
Uzyskanie decyzji środowiskowej jest kluczowe dla zdobycia pozwolenia na budowę. Dokument ten określa jak przedsięwzięcie wpłynie na otoczenie oraz na co należy szczególnie zwrócić uwagę przy jego realizacji.
W tym przypadku w pierwszej kolejności zwrócono uwagę na ochronę drzew – ich zabezpieczenie i razie możliwości wycięcie jak najmniejszej liczby roślin oraz zastąpienie usuniętych drzew nowymi – przynajmniej pięcioletnimi. W decyzji możemy też przeczytać, że inwestor musi stworzyć zbiornik retencyjny na wody opadowe o pojemności ponad 600 metrów sześciennych (pojemność podobna do sławnego zbiornika przy ul. Folwarcznej).
Całkowita przebudowa
W tym roku, dokładnie w rocznicę powstania Hutnika Kraków, przedstawiciele miasta i klubu zaprezentowali koncepcję nowego stadionu i zagospodarowania terenu przy ulicy Ptaszyckiego 4. Obiekt ma pomieścić nieco ponad 8 tys. widzów (w tym ok. 500 dla tzw. VIP-ów), spełniać wymogi ekstraklasy i trzeciej kategorii UEFA. Wszystkie trybuny będą w całości zadaszone.
Inwestycja zakłada rozbiórkę wszystkich istniejących zabudowań. Oprócz trybun i boiska z drenażem, nawadnianiem i system podgrzewania murawy, ma powstać garaż podziemny z 60 stanowiskami i naziemny (ze 157 stanowiskami) oraz drogi dojazdowe – w tym parking dla autokarów i plac manewrowy dla wozów transmisyjnych. Oprócz tego niezbędne będzie podłączenie wszystkich instalacji do nowego obiektu.
– Budynek stadionu będzie się znajdował w centralnej części terenu i będzie posiadał trzy kondygnacje nadziemne od strony wschodniej i zachodniej oraz dwie kondygnacje nadziemne od strony północnej i południowej – widnieje w dokumencie.
Jakie koszty?
Władzom Hutnika Kraków bardzo zależy na nowym stadionie. Aktywnie uczestniczyli w powstawaniu projektu i stwierdzili, że obiekt musi na siebie zarabiać. – Na obiekt czeka klub i cała dzielnica. Ma służyć wszystkim mieszkańcom, będzie wykorzystywany nie tylko do organizacji imprez sportowych. Nam da impuls i motywację, by rozwój sportowy dostosować do przedstawionej pięknej infrastruktury – powiedział w marcu tego roku Artur Trębacz, prezes Hutnika.
Jak wtedy informowaliśmy, na co dzień ma działać tam kawiarnia, kręgielnia, gabinety odnowy biologicznej i lekarskie. Planowane są także małe sale, na przykład do uprawiania szermierki.
Jak na razie nie jest wiadomo, ile może kosztować inwestycja. Z naszych informacji wynikało, że – podobniej jak w przypadku stadionu Wieczystej – należy się przygotować na ok. 150 mln złotych.
Z zapowiedzi z początku roku wynikało, że w drugim półroczu 2024 roku może zostać ogłoszony przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie pozwolenia na budowę. Jednak jak mówi p.o. dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Katarzyna Stępniewska-Walaszczyk, należy się tego spodziewać w 2025 roku.
– Poszukujemy środków finansowych, ale to trudny dla miejskiego budżetu czas, dlatego na razie nie jesteśmy w stanie podać dat i kwot. Nie chciałabym również podawać szacowanego kosztu budowy stadionu, ponieważ szybko może okazać się nieaktualny. Zrobimy to, kiedy będziemy mieć całą dokumentację – tłumaczy Katarzyna Stępniewska-Walaszczyk. Natomiast przybliżony termin wykonania inwestycji to lata 2027-2030.