Wieczysta Kraków. Pierwszy w historii reprezentant zagra na Florydzie, jego koledzy w Kocmyrzowie

Wilde-Donald Guerrier fot. kswieczysta.com

Wilde-Donald Guerrier jest pierwszym w historii zawodnikiem powołanym do reprezentacji z Wieczystej. W niedzielę o godzinie 22 czasu polskiego jego Haiti zagra w Fort Lauderdale towarzysko z Gwatemalą.

Na wiosnę piłkarze Franciszka Smudy odnieśli dwa przekonujące zwycięstwa z innymi krakowskimi zespołami. Na wyjeździe ograli 7:0 Clepardię, a tydzień temu u siebie rozbili 11:1 rezerwy Garbarni. Na boisku przy Chałupnika dziesiątego gola dla gospodarzy, a swojego debiutanckiego w małopolskiej IV lidze strzelił Wilde-Donald Guerrier. 33-letni piłkarz trafił do bramki z kilku metrów, najlepiej odnajdując się w zamieszaniu w polu karnym po dośrodkowaniu z rzutu rożnego.

Dyskwalifkacja i przesunięty debiut

Dla Haitańczyka był to pierwszy oficjalny występ dla Wieczystej w IV lidze. Zawodnika zabrakło w kadrze na mecz z Clepardią, ponieważ żołto-czarni bali się walkowera dla rywali. Guerrier na początku lutego został bowiem ukarany przez PZPN roczną dyskwalifikacją. To pokłosie jego przenosin z Wisły Kraków do tureckiego Alanyasporu w 2016 roku. Jak orzekł później Piłkarski Sąd Polubowny, piłkarz przy tym transferze nie zrealizował warunków umowy ze swoim ówczesnym menedżerem Danielem Weberem.

Już po spotkaniu z Clepardią okazało się, że Guerrier mógł zagrać. „Decyzja nie ma rygoru natychmiastowej wykonalności – zawodnik na chwilę obecną może grać. Zawodnikowi przysługuje odwołanie do NKO PZPN. Klubowi nie grozi walkower za wystawienie zawodnika do czasu uprawomocnienia się orzeczenia o dyskwalifikacji” – wyjaśnil na Twitterze Bartosz Ryt, wiceprezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej.

Wieczysta odwołała się od decyzji Komisji Dyscyplinarnej PZPN i mając pewność, że Guerrier może grać, pozwoliła mu zadebiutować przeciwko rezerwom Garbarni. Wszedł na boisko w 59. minucie, a w 64. zdobył bramkę.

Szósty reprezentant, a pierwszy aktualny

W sobotę o godzinie 15 lider II grupy małopolskiej IV ligi będzie rywalizował na wyjeździe z szóstym w tabeli Sokołem Kocmyrzów. Bez Guerriera, który jako pierwszy piłkarz w historii Wieczystej otrzymał powołanie do reprezentacji. W niedzielę o godzinie 22 czasu polskiego w amerykańskim Fort Lauderdale (Floryda) Haiti zagra towarzysko z Gwatemalą. 

Guerrier ma na koncie 55 występów w kadrze A. To zdecydowanie najlepszy wynik spośród sześciu zawodników pierwszej drużyny Wieczystej, którzy zagrali w reprezentacji. Dla Polski walczyli Sławomir Peszko (44 razy), Radosław Majewski (9), Maciej Jankowski (1) i Michał Miśkiewicz (1), a dla Słowacji Patrik Misak (1).

Klub z ulicy Chałupnika ma byłego reprezentanta także w drugiej drużynie – Piotr Madejski wystąpił w jednym spotkaniu kadry A Polski. Rezerwy Wieczystej rozpoczną rundę wiosenną w klasie okręgowej od domowego meczu ze Zwierzynieckim (niedziela, godzina 11).