Wisła sprzedawała murawę na kawałki. Nowa trawa przyjedzie spod Budapesztu [ZDJĘCIA]

Przy Reymonta trwa przygotowanie podbudowy pod położenie nowej nawierzchni fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na stadionie miejskim przy ulicy Reymonta trwają przygotowania do położenia nowej nawierzchni. Wszystkie koszty pokrywa spółka Igrzyska Europejskie 2023, która wykorzystała obiekt do przeprowadzenia imprezy.

2 lipca wieczorem na stadionie im. Henryka Reymana zakończyły się III Igrzyska Europejskie. Największa krakowska arena sportowa gościła uczestników i widzów ceremonii otwarcia i zamknięcia oraz meczów kobiet i mężczyzn w rugby siedmioosobowym. Kilka miesięcy temu prezes IE 2023 i dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej (ZIS) zapowiedzieli, że spółka zapłaci miastu za wykorzystanie obiektu oraz zwróci koszty usunięcia murawy i położenia nowej po zakończeniu imprezy. 

Płyta miała już swoje lata (została położona siedem lat temu) i nie była w złym stanie. Jej stan pogorszyły intensywne rozgrywki i widowiska, gdy była zasłaniana specjalnymi matami.

Wisła sprzedawała trawę

Prace rozpoczęły się od usunięcia starej darni. Część trawnika, po którym przez ostatnie siedem lat biegali głównie piłkarze Wisły i ich rywale, można było dostać w sklepie Wisły. Kibice mieli do wyboru dwie opcje: zakup na miejscu lub zamówienie przez internet i osobisty odbiór (do 10 lipca).

Fragmenty trawy zostały wydzielone do kartonowych pudełek o wymiarach 25x19 centymetrów i z certyfikatem autentyczności trafiły do sprzedaży za 69 złotych. Chętnych na posiadanie części ważnej części ze stadionu ulubionej drużyny nie brakowało. Wprost z Reymonta 20 do ogródków i mieszkań powędrowało 200 kawałków murawy.

Wymiana murawy na stadionie Wisły

Za usunięcie dotychczasowej murawy, przygotowanie podłoża pod położenie nowej i jej rozłożenie z rolek odpowiada firma Pagro z Krakowa. Trawnik pochodzi z plantacji pod Budapesztem, tej samej co na Stadionie Narodowym w Warszawie i na obiektach ekstraklasowych drużyn: Radomiaka Radom, Widzewa Łódź i Łódzkiego Klubu Sportowego.

– Obecnie przygotowywana jest podbudowa boiska. Trawa zostanie dostarczona bezpośrednio przed jej ułożeniem – mówi Michał Sobolewski, rzecznik prasowy ZIS, operatora stadionu.

Na co dzień murawa jest w stałym posiadaniu Wisły, która ma podpisaną umowę dzierżawy z miastem. Klub ponosi wszelkie koszty zabiegów pielęgnacyjnych i zatrudnia osoby je wykonujące, tak zwanych greenkeperów. Ze względu na trwające prace, krakowianie rozpoczną sezon od dwóch meczów wyjazdowych. Nową murawę przetestują 5 sierpnia w meczu ze Stalą Rzeszów.

Debiut w meczu Polska-Litwa

Ostatnia wymiana murawy na stadionie Wisły miała miejsce w maju 2016 roku, po sześciu latach użytkowania. Pochodziła z plantacji firmy Richter Rasen z miejscowości Zavod koło Bratysławy. Siedem lat temu nowa nawierzchnia była warunkiem rozegrania w Krakowie meczu reprezentacji Polski z Litwą, przed wyjazdem na mistrzostwa Europy we Francji. Bardzo nalegał na to selekcjoner Adam Nawałka, ale miejscy urzędnicy od początku nie byli przekonani do inwestycji. Najpierw proponowali renowację, dlatego pod Wawelem nie doszło do skutku zaplanowane na marzec spotkanie z Finlandią.

News will be here