Wpływamy na zdrowie! Kraków buduje dużo i sprawnie

fot. Michał Sobolewski/ZIS Kraków

W ciągu ostatnich kilkunastu lat w Krakowie wybudowanych zostało 10 pływalni i gruntownie wyremontowany został basen przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Mikołaja Kopernika. Od 2019 roku Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie zakończył budowę aż pięciu krytych pływalni za łączną kwotę ponad 150 mln zł. Mimo pandemii, inwestycje nie są opóźniane.

W 2015 roku ówczesne Ministerstwo Sportu i Turystyki przedstawiło inwentaryzację bazy sportowej w powiatach w zakresie pływalni krytych o wymiarach minimalnych 25x12,5m. Wówczas w Polsce znajdowało się 736 basenów, w Małopolsce – 48, a w Krakowie – 7.

W opracowaniu dla Krakowa znalazły się pływalnie Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego (ul. Grochowska), OSiR Kolna (ul. Kolna), Com-Com Zone Nowa Huta (ul. Ptaszyckiego), Com-Com Zone Prokocim (ul. Kurczaba), Klubu Sportowego Korona (ul. Kalwaryjska), Uniwersytetu Pedagogicznego (ul. Ingardena) i Akademii Wychowania-Fizycznego (al. Jana Pawła II). Zabrakło z kolei obiektów Akademii Górniczo-Hutniczej (ul. Buszka) i Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego Kurdwanów Nowy (ul. Wysłouchów), które również spełniały kryteria.

Budowa przynosi efekty

Dokładność inwentaryzacji Ministerstwa Sportu i Turystyki sprzed sześciu lat budzi wątpliwości, ale nie to jest najważniejsze. Faktem jest, że w ostatnich latach możemy zauważyć boom na kolejne nowoczesne pływalnie w Krakowie. Baseny powstają na dużych osiedlach i przy szkołach, dla młodszych i starszych mieszkańców, którzy otrzymują dostęp do nowoczesnych kompleksów blisko miejsca zamieszkania.

– Budowa infrastruktury sportowej dla mieszkańców to jeden z nadrzędnych celów Krakowa. Na przestrzeni ostatniej dekady powstały liczne przyszkolne boiska i hale sportowe. Odnawiana i budowana jest infrastruktura klubów sportowych, w których z powodzeniem rozwija swoje pasje krakowska młodzież. Kolejnym bardzo istotnym elementem tej strategii jest budowa pływalni. Wszystko po to, żeby krakowianie mogli rozwijać swoje pływackie pasje i dbać o zdrowie – mówi Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

– Po boiskach przyszedł czas na baseny, co jest oczywiście droższe i bardziej skomplikowane, ale przynosi efekty – podkreśla prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Ładne i funkcjonalne obiekty

W ciągu kilkunastu ostatnich lat pod Wawelem powstało dziesięć nowych pływalni, z czego aż pięć w latach 2019-2021. Dodatkowo gruntownie wyremontowany został basen przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Mikołaja Kopernika (ul Grochowska).

Dla rozwoju tej gałęzi sportowej infrastruktury ważny był 2016 rok. W Zespole Szkół Ogólnokształcących Sportowych nr 1 na os. Handlowym uruchomiono najnowocześniejszy w województwie kryty basen, pierwszy obiekt w Małopolsce z ruchomym dnem. Technologia ta umożliwia regulację głębokości dna, co ułatwia naukę pływania od najmłodszych lat. To nowatorskie rozwiązanie stosuje się dziś przy budowie kolejnych miejskich obiektów.

W czerwcu 2019 działalność zainaugurował basen przy Szkole Podstawowej nr 158 (ul. Strąkowa), a przed Bożym Narodzeniem - Dzielnicowe Centrum Sportu i Rekreacji Com-Com Zone Na Kozłówce (os. Na Kozłówce). W listopadzie ubiegłego roku oddano pływalnię przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Sportowymi nr 5 (al. Kijowska). W pierwszej połowie 2021 roku zakończyły się inwestycje przy Szkole Podstawowej nr 155 (os. 2 Pułku Lotniczego) i na terenie popularnych przed laty basenów Polfy (ul. Eisenberga).

Warto podkreślić, że w ramach inwestycji nadzorowanych przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie nie powstają wyłącznie baseny. W obiektach znajdziemy także sauny, jacuzzi, siłownie, a nawet sale do fitnessu. Z kolei uczniowie SP nr 5 zyskali także dodatkowo boisko wielofunkcyjne i plac zabaw.

Dużo i sprawnie

Kraków od lat nie ma sobie równych w nakładach na infrastrukturę sportową. Budowa basenów przebiega bardzo sprawnie – nie słyszy się o opóźnieniach czy dużych usterkach, które paraliżują pracę w obiektach. Dobrym przykładem odpowiedniego nadzoru jest pływalnia przy SP nr 158 na Ruczaju, która została przekazana szkole pół roku przed planowanym terminem. Mieszkańcy mogli korzystać z wodnych atrakcji już od wakacji 2019 roku.

W innych miastach nowe baseny nie rosną jak grzyby po deszczu. Na przykład Katowicach nowy prezydent Marcin Krupa zdecydował, że zamiast jednego aquparku – powstaną trzy w różnych dzielnicach. Przetarg na budowę został rozstrzygnięty wiosną 2017 roku. Dwa obiekty zostały oddane w 2020 roku, a jedna inwestycja wciąż trwa.

Polska, między innymi dzięki polityce władz Krakowa, należy do europejskiej czołówki w budowie pływalni, co potwierdza ekspert.

– W ostatnich kilkunastu latach infrastruktura basenowa w naszym kraju poszła bardzo do przodu. W Europie jesteśmy pod tym względem w czołówce. Mamy nowoczesne, dobrze wyglądające, czyste obiekty, których mogą nam zazdrościć inne kraje – wskazuje Diana Sinkiewicz, redaktor naczelna serwisu basenprof.pl.

Basen olimpijski na horyzoncie

Kraków wpływa na zdrowie mieszkańców i w kwestii basenów nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Kluczową inwestycją ma być basen olimpijski przy Zespole Szkół Łączności (ul. Monte Cassino), służący nie tylko rekreacji, ale przede wszystkim wychowywaniu nowych mistrzów. Nowoczesny obiekt umożliwi również organizowanie dużych imprez, co będzie miało pozytywny wpływ także na promocję miasta w kraju i poza jego granicami.

Koszt budowy ma wynieść około 120 mln zł, ale miasto liczy, że większość środków pozyska z rządowego programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu.

W bieżącym roku ZIS chce rozpocząć budowę przy kolejnej szkole. Na basen czekają uczniowie SP nr 144 na os. Bohaterów Września. Kryta pływalnia jest planowana również w Całorocznym Centrum Sportów Zimowych (ul. Lipska/Myśliwska). Właśnie trwa procedura wyłonienie wykonawcy inwestycji. Ogłoszony został także przetarg na przygotowanie dokumentacji dla pływalni na terenie Klubu Sportowego Clepardia (ul. Mackiewicza). Kolejna z dobrych informacji dotyczy inwestycji na terenach sportowo-rekreacyjnych „Krakowianka” (ul. Żywiecka Boczna), gdzie również planowany jest kryty obiekt dla mieszkańców.

Miasto konsekwentnie stara się poszerzać ofertę na sezon letni i planuje nowe obiekty odkryte. W najbliższych latach planowane są inwestycje przy KS Clepardia, gdzie obecnie basen jest zamknięty z powodu złego stanu infrastruktury, na terenie „Krakowianki” i tuż przy nowej pływalni krytej na ulicy Eisenberga, której otwarcie już 26 sierpnia.

 

comments powered by Disqus