Wychowali gwiazdy, dostaną nowoczesny budynek

Budynek WLKS Krakus Swoszowice fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W maju rozpoczęto kolejny etap modernizacji obiektów WLKS Krakus Swoszowice przy ulicy Moszyńskiego. Wielofunkcyjny budynek ma być gotowy w marcu 2019 roku. W klubie z dużymi nadziejami oczekują zakończenia inwestycji.

Inwestycja wznowiona po latach

Prace budowlane rozpoczęły się w 2005 roku. Jednopiętrowy budynek został zadaszony, ale do użytku nadawał się tylko parter. – Bardzo potrzebną inwestycję trzeba było wstrzymać ze względu na brak środków finansowych . Cieszę się, że udało się wznowić prace i za nieco ponad dwa lata klu­b będzie funkcjonował w zupełnie nowej rzeczywistości – podkreśla Dominik Galas, radny dzielnicy X Swoszowice.

Robotnicy weszli na teren klubu w maju i musieli rozebrać wybudowane przed laty piętro, które teraz będą budować od nowa.  Do końca roku budynek ma być w stanie surowym zamkniętym, a otwarcie planowane jest na wiosnę 2019 roku. – W latach 2017-2019 w budżecie miasta zostało na ten cel zarezerwowane pięć milionów złotych brutto – informuje Jerzy Sasorski, rzecznik Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

W nowym budynku znajdą się sale do fitness, gabinety odnowy biologicznej i rehabilitacji, siłownia, zaplecze kuchenne, sala konferencyjna i pomieszczenia użytkowe dla młodych sportowców. – Na zajęcia przychodzą do nas już pięciolatkowie, ale dzięki nowemu obiektowi będziemy mogli zaproponować znacznie więcej. Planujemy gry i zabawy już dla czterolatków, którzy będą przychodzić razem z rodzicami – planuje członek zarządu Zbigniew Biłka, który jest także trenerem w sekcji piłkarskiej.

Głowy pełne pomysłów

WLKS Krakus będzie operatorem budynku i na nim spocznie obowiązek jego utrzymania. Wiceprezes podkreśla, że działacze mają już głowy pełne pomysłów na zajęcia dodatkowe i ofertę dla lokalnej społeczności. – Obiekt jest potrzebny „na gwałt". Klub, który wychował takiego kolarza jak Rafał Majka, zasługuje na niego. Przyjeżdżają do nas dziennikarze, ostatnio była telewizja z Włoch, i trzeba pokazywać się światu z dobrej strony – zaznacza radny Galas.

To kolejne inwestycja na tym terenie. Rok temu została przeprowadzona termomodernizacja małego budynku, a trzy lata temu pojawiło się boisko ze sztuczną nawierzchnią. – Potrzeby cały czas są duże. Marzy się nam balon nad boiskiem ze sztuczną trawą, w przyszłości przydałaby się także remont naturalnej płyty. Na terenie klubu chcielibyśmy również stworzyć miasteczko rowerowe i zewnętrzną siłownię – wylicza Zbigniew Biłka.

Znani wychowankowie

WLKS Krakus Swoszowice działa od 1948 roku. Dziś szkoli młodzież w trzech sekcjach: piłka nożna (około 250 osób), kolarstwo (ok. 40 osób) i jeździectwo (około 30 osób). Wcześniej można było w nim uprawiać także siatkówkę, zapasy, podnoszenie ciężarów i tenis stołowy. Najbardziej znanymi wychowankami są kolarze Rafał Majka, Tomasz Marczyński i Katarzyna Niewiadoma. Majka to brązowy medalista olimpijski z Rio de Janeiro (2016), dwukrotnie najlepszy góral Tour de France (2014, 2016) i tryumfator Tour de Pologne (2014). Niewiadoma była szóstą zawodniczką wyścigu olimpijskiego w Brazylii (2016), zdobywała również medale mistrzostw Europy (srebro 2016) i ME do lat 23 (złoto w 2015 i w 2016) i brązowy medal mistrzostw świata w kolarstwie szosowym, w drużynowej jeździe na czas (2015). Tydzień temu duży sukces odniósł Marczyński, który jako drugi Polak w historii wygrał etap wyścigu Vuelta a Espana.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice