Wyczynowe drużyny piłkarskie Uniwersytetu Jagiellońskiego ze sponsorem głównym

fot. materiały prasowe

Logo Powszechnego Zakład Ubezpieczeń (PZU) znalazło się na froncie koszulek meczowych kobiecych zespołów piłkarskich UJ, rywalizujących w najwyższych klasach rozgrywkowych na trawie i w hali.

Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego UJ ofertuje studentom realizowanie sportowych pasji w ponad 20 dyscyplinach – od aerobiku po żeglarstwo. Przez wiele lat w jego strukturach działały także dwie drużyny wyczynowe w piłce nożnej kobiet, rywalizujące w piłce na trawie i futsalu. Kiedy w lutym 2023 roku wprowadzono zmiany w ustawie o szkolnictwie wyższym, pojawiły się wątpliwości, czy środki z państwowej subwencji będą mogły trafiać na prowadzenie profesjonalnych drużyn. Wówczas Adrian Ochalik, który wcześniej zasygnalizował władzom uczelni odejście ze stanowiska rzecznika prasowego, zaproponował funkcjonowanie tych zespołów na innych zasadach. W lipcu ubiegłego roku powołano Stowarzyszenie Klub Sportowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego został prezesem na trzyletnią kadencję.

Klub Sportowy UJ ma sponsora

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe


Ochalik rozpoczął rozmowy w sprawie sponsoringu. Od 1 lutego głównym partnerem ekstraligowych drużyn zostało PZU. Pierwsze spotkanie z logotypem nowego sponsora rozegrają futsalistki UJ, które 3 lutego podejmą mistrza Polski i lidera tabeli Rekord Bielsko-Biała. Mecze odbywają się w hali Orła Piaski Wielkie, wstęp jest bezpłatny.

– Nawiązanie współpracy z marką PZU jest dla naszych drużyn wyróżnieniem i ważnym krokiem w rozwoju naszego klubu. Dostrzeżony i doceniony został potencjał rozwojowy, wartość marketingowa i wyniki sportowe naszych zespołów. Kobieca piłka nożna dynamicznie się rozwija, dlatego liczymy, że podpisana umowa to początek udanej współpracy, która będzie kontynuowana w przyszłości i stanie się, dla obopólnych korzyści PZU i kobiecych drużyn Uniwersytetu Jagiellońskiego, ważnym projektem długofalowym – mówi prezes Ochalik.

Piłkarki halowe zajmują obecnie czwarte miejsce, z dorobkiem 22 punktów w 11 meczach. Drużyna rywalizująca na trawiastym boisku 10 lutego rozegra zaległe spotkanie z Górnikiem Łęczna, a rundę wiosenną wznowi w drugi weekend marca. Po rundzie jesiennej jest dziewiąta, z dziesięcioma zdobytymi punktami w dziesięciu spotkaniach.

Centrum sportowe UJ na Ruczaju

Niedługo otwarte zostanie centrum sportowe, które powstało na kampusie uczelni, u zbiegu ulic Łojasiewicza, Poletkowej i Gronostajowej na Ruczaju. Do dyspozycji studentów (a w wolnych godzinach także mieszkańców) będzie dwukondygnacyjny budynek z siłownią, salami fitness, salą konferencyjną, szatniami oraz trybunami zewnętrznymi na 330 osób. Obok powstały oświetlone boiskach ze sztuczną nawierzchnią do piłki nożnej, rugby, koszykówki i siatkówki plażowej, korty tenisowe, siłownia zewnętrzna oraz stoły do szachów i ping-ponga.

Tak obiekty prezentowały się na początku roku: