Zawodniczki Kabla i Wieczystej oraz piłkarz Hutnika w gronie najlepszych młodych dryblerów

fot. materiały prasowe PZPN

Od wiosny największe talenty piłkarskie w wieku 8-12 lat rywalizowały w pilotażowym Turnieju Gry 1x1, organizowanym przez Polski Związek Piłki Nożnej oraz wojewódzkie związki. 17 listopada w ogólnopolskim finale wystąpi ośmioro reprezentantów Małopolski, z których troje trenuje w krakowskich klubach.

Umiejętność minięcia przeciwnika, stworzenie przewagi dla całej drużyny, nauka skutecznej obrony poprzez ofensywę – tymi zdolnościami wyróżniają się uczestnicy Turnieju Gry 1x1. Pilotażowe zawody mają na celu przede wszystkim promocję rozwoju indywidualnych zdolności zawodników, kształtowanie ich odwagi na boisku oraz zwrócenie uwagi trenerom pracującym z dziećmi, na fundamentalne znaczenie tego elementu sztuki piłkarskiej.

W Małopolsce najwięcej kandydatów

W rozgrywkach klubowych i regionalnych wzięło udział ponad trzy tys. zawodniczek i zawodników, natomiast w finałach wojewódzkich ponad 1400 osób. Najwięcej kandydatów do miana najlepszego dryblera w kraju zgłosiło się w województwach małopolskim, śląskim i mazowieckim. Najwięcej zawodniczek, bo aż 85 we wszystkich kategoriach wiekowych, rywalizowało w województwie śląskim.

– Turniej Gry 1x1 to bardzo potrzebna inicjatywa, ponieważ polskim zawodnikom, niezależnie od wieku, często brakuje indywidualnych umiejętności. Niewątpliwie turniej ten uczy gry technicznej, indywidualnej, dzięki czemu zawodnicy w trakcie meczów w pełnym składzie mogą tworzyć przewagę dla całej drużyny. Chociaż była to dopiero pilotażowa edycja, to rozgrywki regionalne i wojewódzkie na Pomorzu były na bardzo wysokim poziomie – mówi Maciej Przyszlak, trener Piasta Człuchów.

Rywalizacja zawodników w kategoriach U-8 i U-9, podobnie jak w Pucharze Tymbarku, zakończyła się na etapie wojewódzkim, natomiast starsi zawodnicy (U-10 i U-11) zmierzą się w listopadzie w Finale Ogólnopolskim w Warszawie. Województwa, w których na etapie regionalnym uczestniczyło najwięcej piłkarek i piłkarzy, będą mogły zgłosić do finału ogólnopolskiego po dwóch przedstawicieli w kategorii U-10 i U-11. 

Turniej Gry 1x1. Reprezentanci Krakowa

Z Małopolski z kategorii U-11 do stolicy pojadą Oliwia Honkisz-Nowak (Wieczysta Kraków), Wiktoria Kocoń (AP Mam Talent Limanowa), Maciej Dudek (Hutnik Kraków) i Krzysztof Postołek (Słowik Olkusz). W zmaganiach U-10 region będą reprezentować Alicja Kazaryn (Kabel Kraków), Maria Uniwersał (Karol Wadowice), Karol Korzeniowski (Mineralni Krynica-Zdrój) i Jakub Płatek (AP Unia Oświęcim).

Finał Ogólnopolski I edycji Turnieju Gry 1x1 zaplanowano na 17 listopada. Po rozegranym turnieju wszyscy uczestnicy rozgrywek wraz z trenerami będą mieli również okazję kibicować na PGE Narodowym reprezentacji Polski w meczu eliminacyjnym do mistrzostw Europy z Czechami.