Zdeněk Ondrášek wraca na Reymonta

fot. wisla.krakow.pl

Po trzech latach przerwy Zdeněk Ondrášek wrócił do Wisły Kraków. Czeski napastnik podpisał kontrakt obowiązujący do 30 czerwca 2023 roku, z opcją przedłużenia.

Zdeněk Ondrášek urodził się w 1988 roku w Strakonicach, a swoją przygodę z futbolem rozpoczynał w młodzieżowych zespołach Baník Stříbro, Sokol Blatná oraz Dynamo České Budějovice, gdzie zadebiutował w seniorskiej piłce. Wiosnę 2009 roku spędził na wypożyczeniu w drużynie Zenit Čáslav, po czym wrócił do ekipy Dynama, w którym występował nieprzerwanie do 1 marca 2012 roku.

Wówczas opuścił ojczyznę i na zasadzie transferu tymczasowego przeniósł się do norweskiego Tromsø IL. Ondrášek szybko stał się liderem zespołu, a dobre występy w czerwono-białych barwach sprawiły, że pół roku później klub postanowił wykupić piłkarza. Ten w pełnił odpłacał się za okazane zaufanie i prezentował pełnię swojego potencjału, dzięki czemu premierowy sezon w Tippeligaen zakończył z tytułem króla strzelców.

Ulubieniec kibiców

W styczniu 2016 roku Ondrášek zakończył swoją przygodę na Półwyspie Skandynawskim i związał swoje losy z krakowską Wisłą. Nieustępliwość, ambicja i walka od pierwszej do ostatniej minuty sprawiły, że Kobra stał się jednym z ulubieńców kibiców, którzy niejednokrotnie mogli fetować gole zdobyte przez czeskiego napastnika. Jego bilans w Wiśle zatrzymał się na 69 występach, 21 bramkach i 10 asystach.

Długa droga

Po trzech latach pobytu pod Wawelem zawodnik postanowił spróbować swoich sił w amerykańskiej MLS i zasilił szeregi FC Dallas, dla którego rozegrał 23 spotkania i zanotował 9 trafień.

Po półtorarocznym pobycie w Stanach Zjednoczonych Ondrášek zdecydował się na powrót do Europy i podpisał kontrakt z Viktorią Pilzno, gdzie spotkał się z obecnym trenerem Wisły Kraków – Adriánem Guľą. W klubie występował do lipca 2021 roku, kiedy to dołączył do rumuńskiej FCSB. W Bukareszcie spędził jednak niecałe dwa miesiące, bo ostatniego dnia letniego okienka transferowego parafował umowę z dobrze znanym Tromsø IL, którego barwy reprezentował do końca 2021 roku.

Teraz Zdeněk Ondrášek wraca na Reymonta. – Zdeněk to nasz człowiek, to piłkarz, który pomoże nam na boisku, ale też w szatni. Planowaliśmy przebudowę linii ataku i Zdeněk jest jej pierwszą częścią. – komentuje Tomasz Pasieczny, Dyrektor Sportowy Wisły Kraków. – Wierzymy, że jego umiejętności połączone z niesamowitą ambicją i charakterem przełożą się bezpośrednio na liczbę zdobywanych przez Wisłę punktów, a samo jego pozyskanie zwiększy rywalizację o miejsce w pierwszej jedenastce – mówi.